سهام آسیا نوسانی شد و طلا به رکورد بالای ۲۱۰۰ دلار رسید!

سهام آسیا نوسانی شد و طلا به رکورد بالای ۲۱۰۰ دلار رسید!

6 ماه پیش 1K بازدید 0 دیدگاه

به گزارش رویترز، سهام آسیایی در روز دوشنبه نوسانی شدند، در حالی که طلا در ابتدای یک هفته پرالتهاب برای داده های اقتصادی به اوج خود یعنی بیش از 2100 دلار رسید. این داده ها، تعهد بازارها به کاهش زودهنگام و شدید نرخ بهره توسط بانک های مرکزی بزرگ در سال آینده را مورد آزمایش قرار خواهند داد.

به طور خاص، گزارش اشتغال نوامبر ایالات متحده در روز جمعه باید به اندازه کافی قوی باشد تا از سناریوی فرود نرم اقتصادی حمایت کند، اما نه آنقدر قوی که احتمال کاهش نرخ بهره را تهدید کند. پیش بینی های میانه ای حاکی از آن است که تعداد مشاغل 180000 نفر افزایش می یابد و نرخ بیکاری در سطح 3.9 درصد ثابت می ماند.

بسیاری از تحلیلگران گمان میکنند که ریسکها به سمت بالا است، با توجه به اینکه گلدمن ساکس تعداد 238000 نفر را تخمین زده است، از جمله تعدادی از کارگرانی که از اعتصابات بازگشته اند و نرخ بیکاری 3.8 درصد است.

همچنین هنوز این خطر وجود دارد که جنگ اسرائیل و حماس به یک درگیری گسترده تر تبدیل شود، زیرا سه کشتی تجاری در دریای سرخ مورد حمله قرار گرفتند.

سهام های بلو چیپ چینی 0.5 درصد کاهش یافت، در حالی که بانک مرکزی این کشور مجدداً یک نرخ ثابت برای یوان تعیین کرد.

ارقام تجاری چین در اواخر هفته منتشر خواهد شد و روند اخیر کاهش صادرات به ایالات متحده بوده است که بر سودهای آسیا سایه افکنده است.

قیمت آتی EUROSTOXX 50 و آتی FTSE تغییر چندانی نداشتند. قیمت آتی S&P 500 پس از پایان معاملات در بالاترین سطح 20 ماهه در روز جمعه، 0.2 درصد کاهش یافت، در حالی که آتی Nasdaq 0.3 درصد کاهش یافت. S&P 500 در سال جاری تاکنون 19 درصد افزایش یافته و تنها 4 درصد با بالاترین رکورد خود فاصله دارد.

افزایش اخیر توسط شرط بندی هایی تقویت شد که حرکت بعدی فدرال رزرو کاهش نرخ بهره خواهد بود، زیرا رئیس فدرال رزرو، جروم پاول، در روز جمعه از فرصت برای مقابله شدید با قیمت گذاری تهاجمی بازار خودداری کرد.

آتی اکنون احتمال 60 درصدی را نشان می دهد که فدرال رزرو تا مارس کاهش یابد، که نسبت به 21 درصد هفته گذشته افزایش یافته است و در حال قیمت گذاری در حدود 135 پیپ کاهش برای کل سال 2024 است.

تحول در خزانه داری چیزی جز شگفت انگیز نبود زیرا بازده دو ساله در تنها یک هفته 41 پیپ کاهش یافت، بهترین عملکرد از زمان بحران کوچک در بانک های ایالات متحده در مارس.

بنابراین جای تعجب نیست که برخی سودجویی‌ها در روز دوشنبه ظاهر شد و بازده اوراق 10 ساله را به 4.25 درصد افزایش داد، اما هنوز هم به شدت از سقف 5.02 درصد اکتبر فاصله دارد.

پیش بینی روند مثبت برای بازارهای نوظهور

بانک آمریکا (BofA) پیش بینی کرده است که اقتصاد ایالات متحده به آرامی فرود می آید و رشد پی در پی برای شش فصل آینده مثبت اما کمتر از حد بالقوه خواهد بود.

کلائودیو ایریگویین، اقتصاددان جهانی BofA، گفت: "سناریوی پایه ما برای فرود نرم اقتصاد ایالات متحده است، با رشد پی در پی مثبت اما کمتر از حد بالقوه برای شش فصل آینده."

او افزود: "از ژوئن انتظار داریم که فدرال رزرو کاهش نرخ بهره را به میزان 25 پیپ در هر فصل آغاز کند تا به نرخ نهایی 3 درصد در سال 2026 برسد." پیش بینی نرخ ایالات متحده در پایان سال 2024 برای خزانه داری دو ساله و 10 ساله به ترتیب 4.00 درصد و 4.25 درصد است که به معکوس شدن منحنی بازده پایان می دهد.

چنین چشم اندازی همچنین باید برای بازارهای نوظهور مثبت باشد، زیرا BofA اشاره می کند که بازده در 12 ماه پس از آخرین افزایش نرخ بهره فدرال تمایل به بسیار مثبت دارد، با میانگین سهام EM حدود 10 درصد و بازده کل اوراق EM حتی بالاتر است.

انتظار می رود در نشست های بانک مرکزی کانادا و استرالیا در این هفته، نرخ بهره در این کشورها بدون تغییر باقی بماند.

کاهش شدید بازده خزانه داری به نوبه خود دلار را تضعیف کرد، به خصوص در مقابل ین، جایی که هفته گذشته 1.8 درصد کاهش یافت و در آخرین معاملات در سطح 146.71 قرار گرفت.

گمانه زنی ها در مورد احتمال لغو سیاستهای فوق العاده آسان بانک مرکزی ژاپن به فشار بر روی معاملات کری ین ین افزوده است و میتواند ارز ژاپن را به بالاترین سطح خود در جولای در حدود 138.00 بازگرداند.

یورو در سطح 1.0874 ثابت ماند. این ارز نیز اخیراً در حال افزایش بود، اما هفته گذشته با انتشار داده‌های تورم غیرمنتظره ضعیف، بازارها به کاهش نرخ بهره در ماه مارس از سوی بانک مرکزی اروپا قیمت‌گذاری کردند.

یواخیم ناگل، رئیس بانک مرکزی آلمان، در مصاحبه ای در آخر هفته با این دیدگاه مخالفت کرد، اما با کاهش سریع تورم، بازارها بر این باورند که بانک مرکزی اروپا باید برای جلوگیری از افزایش نرخ های واقعی، نرخ بهره را کاهش دهد.

کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، فرصتی برای اظهار نظر در سخنرانی و پرسش و پاسخ در روز دوشنبه خواهد داشت.

کاهش بازده و دلار برای طلای غیرانتفاعی سودمند بوده است، که پس از ثبت رکورد 2111.39 دلار در هر اونس، 0.9 درصد به 2088 دلار در هر اونس افزایش یافت.

قیمت نفت در میان تردیدها در مورد توانایی اوپک پلاس (OPEC+)، در حفظ برنامه های کاهش تولید، چندان خوشایند نبوده است. در عین حال، تولید نفت ایالات متحده در سطوح بی سابقه ای بالاتر از 13 میلیون بشکه در روز است و تعداد دکل های حفاری همچنان در حال افزایش است.

حملات به کشتی در دریای سرخ تنها حمایت گذرا ارائه کرد و برنت 51 سنت کاهش یافت و به 78.37 دلار در هر بشکه رسید، در حالی که نفت خام آمریکا 44 سنت کاهش یافت و به 73.63 دلار در هر بشکه رسید.

👈انجام معاملات طلا با اسپرد پایین از طریق ثبت نام در بروکر وینگو مارکتس

آنچه خـواهید خـواند:

آخریـن بررسی شده‌های بازار سرمایه