مدیریت سرمایه فارکس

اگر به دنبال راهی برای کاهش ریسک، افزایش بازده و صرفه‌جویی در زمان و انرژی خود هستید، اکسپرت مدیریت سرمایه چراغ یک گزینه عالی است اکسپرت مدیریت سرمایه چراغ یک ابزار قدرتمند است که می‌تواند به شما در اسکلپ و دی ترید کمک کند

اکسپرت مدیریت سرمایه
اکسپرت مدیریت سرمایه
اکسپرت مدیریت سرمایه
اکسپرت امن

امن

ریسک معاملات خود را با استفاده از اکسپرت مدیریت سرمایه چراغ کاهش دهید (کاهش ریسک)

اکسپرت راحت

آسان

با اکسپرت مدیریت سرمایه چراغ ساده‌تر و آسانتر ترید کنید (بهبود عملکرد)

اکسپرت رایگان

رایگان

بدون پرداخت هیچ هزینه ای اکسپرت مدیریت سرمایه چراغ را دانلود کنید (صرفه جویی در هزینه)

اکسپرت سریع

سریع

فشار و استرس معاملات را با استفاده از اکسپرت مدیریت سرمایه چراغ کاهش دهید و سریع معامله کنید (صرفه جویی در زمان)

دانلود اکسپرت مدیریت سرمایه

MetaTrader 4

دانلود اکسپرت مدیریت سرمایه

امکانات (ورژن 3.26)

 • باز و بسته کردن پوزیشن از طریق خطوط

 • 2 مدل ریسک فری کردن

 • بستن پوزیشن به صورت درصدی

 • تنظیم سریع درصد ورود

 • اردر گذاری از طریق جا به جایی خطوط

MetaTrader 5

دانلود اکسپرت مدیریت سرمایه

امکانات (ورژن 3.26)

 • باز و بسته کردن پوزیشن از طریق خطوط

 • 2 مدل ریسک فری کردن

 • بستن پوزیشن به صورت درصدی

 • تنظیم سریع درصد ورود

 • اردر گذاری از طریق جا به جایی خطوط

برای استفاده بهینه از اکسپرت مدیریت سرمایه باید از نسخه به روز آن استفاده کنید. تیم فنی چراغ همیشه در حال بهبود و ارتقاء نرم افزار اکسپرت مدیریت سرمایه هستند. پس برای بهره‌مندی از تمام امکانات آن، آخرین نسخه اکسپرت مدیریت سرمایه چراغ را از همینجا دانلود کنید.

کاور ویدئو آموزش اکسپرت مدیریت سرمایه

در این ویدیو به معرفی اکسپرت مدیریت سرمایه چراغ، دانلود و نصب آن در متاتریدر می‌پردازیم. در ادامه، تنظیمات آن را توضیح داده و با قابلیتها و آپشنهای اکسپرت چراغ آشنا می‌شوید.

فیلم های آموزشی نحوه استفاده از اکسپرت چراغ

تفاوت ریسک فری و بریک ایون در اکسپرت چراغ

تفاوت ریسک فری و بریک ایون در اکسپرت چراغ

تنظیم انواع ریسک در اکسپرت چراغ

تنظیم انواع ریسک در اکسپرت چراغ

تقویم اقتصادی در اکسپرت مدیریت سرمایه چراغ

تقویم اقتصادی در اکسپرت مدیریت سرمایه چراغ

نحوه محاسبه استاپ لاس در اکسپرت چراغ

نحوه محاسبه استاپ لاس در اکسپرت چراغ

ماشین حساب فارکس

محاسبه لات محاسبه پوزیشن سایز

ماشین حساب پوزیشن ساز مقدار لات مورد نیاز شما برای هر ترید را محاسبه می کند ، قبل از ورود به معامله نیاز است بدانید که چند درصد می خواهید ریسک کنید و باتوجه به سرمایه و ریسک خود حجم مناسبی را از سرمایه کل وارد معامله کنید.

بهترین ابزار مدیریت ریسک و سرمایه در بازار فارکس

معامله در بازار فارکس، به قطع یکی از پرطرفدارترین روشهای کسب درآمد دلاری است. برای موفقیت در این بازار و تبدیل شدن به یک معامله‌گر موفق،‌ عوامل زیادی وجود دارند. در این میان، مدیریت سرمایه مهمترین اصل برای رسیدن به این هدف است. حتما شما هم افراد زیادی را دیده‌اید که تلاش می‌کنند تا استراتژیهای پولساز فارکس را آموزش دهند. این در حالیست که کمتر کسی از اهمیت به کار بردن تکنیکهای مدیریت سرمایه در فارکس بحثی به میان می‌آورد.

صرف نظر از میزان تجربه و ثروت افراد فعال در فارکس، مدیریت سرمایه به شما کمک می‌کند که نه برای کوتاه مدت،‌ بلکه در یک بازه زمانی طولانی بتوانید سرمایه خود را افزایش دهید. به خاطر داشته باشید که تفاوت اصلی میان معامله‌گران حرفه‌ای و پردرآمد در بازار فارکس و افرادی که به تازگی وارد این بازار شده‌اند، توانایی آنها در مدیریت حجم معاملات و میزان ضررشان در هر معامله است. پایبندی هر چه بیشتر یک معامله‌گر به استراتژیهای معاملاتی و مدیریت ریسک و سرمایه، می‌تواند مسیر او در رسیدن به موفقیت در معاملات فارکس را هموارتر سازد.

اهمیت مدیریت سرمایه در فارکس

مدیریت سرمایه در فارکس به مجموعه‌ای از تصمیمات و استراتژیهای گفته می‌شود که تریدر فارکس با استفاده از آنها می‌تواند از سرمایه اصلی خود و سود به دست آمده از معاملاتش مراقبت کرده و میزان ضررش را به حد قابل کنترلی پایین بیاورد.

تریدرهای حرفه‌ای و با سابقه فارکس درآمدهای چندین هزار دلاری در ماه دارند. اما سوال اینجاست که آیا استفاده مستقیم از استراتژی معاملاتی این افراد توسط تریدرهای تازه کار، می‌تواند ضامن موفقیت آنها باشد؟

برای پاسخ به این سوال، کافیست اشاره کنیم که طبق گفته تریدرهایی که در بانکها و موسسات مالی بزرگ مشغول فعالیت هستند، متوسط میزان موفقیت بهترین استراتژیهای معاملاتی در حدود ۳۰ درصد است. به عبارت دیگر، حتی بهترین و حرفه‌ای‌ترین تریدرهای دنیا، تنها در یک سوم مواقع می‌توانند در معاملات خود به سود برسند. در نتیجه اگر این افراد قادر به مدیریت میزان ضررها از هر معامله نباشند، به راحتی تمام سودی که به دست آورده‌اند را از دست خواهند داد.

قوانین مدیریت سرمایه در فارکس

پیش از صحبت در خصوص قوانین مختلف مدیریت سرمایه در فارکس، باید بدانیم که در تمام بازارهای مالی، هیچ قانون طلایی برای کسب درآمد وجود ندارد و استراتژیهای هر شخص یا موسسه مالی ممکن است متفاوت از دیگری باشد.

این قوانین به عوامل مختلفی از قبیل ویژگیهای شخصیتی تریدر، استراتژی معاملاتی، سرمایه اولیه و میزان ریسک به ازای هر ترید بستگی دارد. به خاطر داشته باشید که قوانین مدیریت سرمایه به تریدر کمک می‌کند که عامل احساسات را از معاملات خود کنار گذاشته و به استراتژی و تحلیل خود پایبند بماند. این قوانین عبارتند از: مدیریت ریسک، محاسبه حد سود و حد ضرر که در ادامه به توضیح آنها میپردازیم.

مدیریت ریسک معاملات در فارکس

ورود به بازار فارکس و کسب درآمد از آن مانند هر کسب و کار دیگری با ریسکهایی همراه است. عدم مطالعه و شناخت این ریسکها در طولانی مدت می‌تواند عامل اصلی از دست دادن سرمایه در این بازار باشد. پیشتر گفتیم که حتی تریدرهای بسیار حرفه‌ای هم علی رغم دسترسی به اطلاعات مختلف، در تحلیلهای خود دچار اشتباه شده و ضررهایی را متحمل می‌شوند. راز موفقیت این افراد اما در این موضوع خلاصه می‌شود که آنها این حقیقت که فعالیت در بازار فارکس با خطراتی همراه است را پذیرفته‌اند. در نتیجه تلاش می‌کنند که با رعایت اصول مدیریت ریسک و سرمایه در فارکس، میزان زیان خود را به حداقل برسانند و دریک بازه زمانی طولانی مدت سود‌ده باقی بمانند.

قوانین مهمی که هر معامله‌گر فارکس باید از آنها پیروی کند را می‌توان به صورت زیر دسته‌بندی کرد:

 • شناخت کلی از بازار فارکس و اصول معامله‌گری در بازارهای مالی

 • شناخت ریسکهای مرتبط با هر معامله و یادداشت آنها

 • انتخاب‌ راهکارهای عملی برای مدیریت ریسک در فارکس

 • اجرا و مطالعه راهکارها برای یک بازه زمانی مشخص و بررسی نتایج

مدیریت حجم برای مدیریت ریسک معاملات

به منظور محاسبه حجم در معاملات فارکس (Position Sizing) می‌توانید از یکی از روشهای زیر استفاده کنید:

1. میزان سرمایه یکسان برای هر معامله

اگر به تازگی وارد دنیای معامله‌گری در فارکس شده‌اید، این روش بهترین استراتژی برای محافظت از سرمایه اولیه و مدیریت میزان سود و ضرر است. سرمایه یکسان برای هر معامله به این معناست که شما صرف نظر از شرایط بازار با یک میزان مشخص وارد هر معامله می‌شوید. به عبارت دیگر، شما ریسک خود را به ازای معاملات مختلف، کم و زیاد نمی‌کنید. این که حجم معامله به چه میزان باشد، به عوامل متعددی از جمله سرمایه اولیه شخص و درصد ریسک‌پذیری معامله‌گر فارکس بستگی دارد. پس اگر به تازگی فعالیت خود را شروع کرده‌اید، بهتر است از این روش مدیریت سرمایه در فارکس استفاده کرده و تمامی معاملات را با یک حجم ثابت وارد شوید. این نکته بسیار پر‌اهمیت است چرا که در صورت عدم پایبندی به این اصل، شما نمی‌توانید پس از مدتی عملکرد معاملاتی خود را مورد بررسی قرار دهید و موفقیت یا عدم موفقیت خود را اندازه‌گیری کنید.

2. درصد مشخص از سرمایه کلی برای هر معامله

دیگر استراتژی‌ پرطرفدار مدیریت سرمایه در فارکس، تعیین درصدی مشخص از سرمایه اصلی برای ورود به معامله است. در این روش، بسته به استراتژی‌ معاملاتی و پس از تعیین اهداف قیمتی (Target Prices) و استاپ لاس (Stop Loss)، می‌توان میزان سرمایه صحیح برای ورود به هر معامله را محاسبه کرد.

درصد رایج برای هر معامله

بنا به توصیه معامله‌گرهای حرفه‌ای فارکس، بهتر است تنها ۱ الی ۲ درصد از سرمایه اصلی را (با در نظر گرفتن اهرم معاملاتی) به عنوان حجم اولیه وارد معامله کنید. اصلی‌ترین مزیت این روش، جلوگیری از صفر (Liquid) شدن زود هنگام حساب معاملاتی در بروکرهای فارکس است. همچنین توصیه می‌شود که اگر چندین ضرر را در معاملات خود متحمل شدید، برای حفظ سرمایه اصلی، درصد ریسک‌ شده به ازای هر معامله را کاهش دهید. این امر سبب می‌شود تا شما زمان طولانی‌تری را در بازار فارکس فعالیت کرده و با استفاده از مدیریت درست، سرمایه خود را بازیابی کنید.

3. میزان ضرر مشخص به ازای هر معامله

در این روش، معامله‌گر فارکس با توجه به میزان ضرر قابل قبول به ازای هر معامله و اهرم انتخابی خود، حجم معاملاتی را مشخص می‌کند. طبق توصیه معامله‌گران حرفه‌ای، این عدد باید در بازه ۲ الی ۱۰ درصد قرار بگیرد. به عبارت دیگر، یک معامله‌گر با علم به اینکه در صورت حرکت بازار در خلاف جهت تحلیلی او، وی ۲ الی ۱۰ درصد سرمایه‌اش را از دست خواهد داد، وارد معامله می‌شود.

تشریح استراتژی مدیریت ریسک در فارکس با یک مثال ساده

برای درک بهتر موضوع، یک مثال خیلی ساده را با هم بررسی می‌کنیم. فرض کنید یک معامله‌گر فارکس در حساب بروکر خود ۱۰۰۰ دلار دارد و می‌خواهد با ریسک ۲٪‌ از سرمایه خود (۲۰ دلار) به صورت روزانه معامله کند. با فرض اینکه معاملات بر روی جفت ارز EUR/USD، به صورت Mini Lot (با ۱۰۰۰۰ واحد) انجام می‌شود و هر PIP معادل یک دلار است، مشخصا اگر قیمت ۲۰ واحد PIP سقوط کند، معامله به بیشترین حد ضرر خود می‌رسد. حال اگر روند ضرر به صورت ۵ بار پیاپی ادامه داشته باشد، معامله‌گر ۱۰۰ دلار از سرمایه‌اش را از دست خواهد داد.

در یک مثال دیگر، معامله‌گری را داریم که به صورت Standard Lot (با ۱۰۰۰۰۰ واحد) معامله می‌کند. در این سناریو، هر PIP برابر با ۱۰ دلار بوده و معامله‌گر طبق استراتژی مدیریت سرمایه شخصی‌اش، ریسک خود را به ۱۰ درصد افزایش می‌دهد. به عبارت دیگر، ضرر در معامله اول برای او به معنای از دست دادن ۱۰۰ دلار از سرمایه اولیه‌اش خواهد بود. حال در معامله دوم، سرمایه او به ۹۰۰ دلار کاهش یافته و میزان ضرر باید از ۱۰۰ دلار به ۹۰ دلار کاهش پیدا کند. با این روش، شخص بعد از ۵ معامله ضررده، تنها ۴۰۰ دلار از دست خواهد داد.

۱۰٪ ریسک

۲٪ ریسک

تعداد ترید‌های ضررده با در نظر گرفتن سرمایه اولیه ۱۰۰۰ دلار

۹۰۰$

۹۸۰$

1

۸۱۰$

۹۶۰$

2

۷۳۰$

۹۴۰$

3

۶۶۰$

۹۲۰$

4

۶۰۰$

۹۰۰$

5

محاسبه حد سود و حد ضرر

یکی از اساسی‌ترین اصول ترید در بازار فارکس، محاسبه میزان ریسک به ریوارد معامله است. به منظور این کار، شما باید در ابتدا با استفاده از استراتژی معاملاتی خود، جهت و مقدار حرکت بازار را تعیین کنید. دانستن این اطلاعات برای به دست آوردن تارگت یا حد سود (Take Profit) و حد ضرر (Stop Loss) ضروری خواهد بود.

معامله‌گران حرفه‌ای به افراد تازه‌ وارد توصیه می‌کنند تا میزان ریسک به ریوارد را 3:1 در نظر بگیرند. به عبارت دیگر، تریدر انتظار دارد با ریسک کردن هر یک دلار در معامله،‌۳ دلار سود کند. میزان ریسک به ریوارد علاوه بر تجربه، به میزان سرمایه اولیه و ریسک‌پذیری معامله‌گر نیز بستگی دارد.

نحوه محاسبه حد سود و حد ضرر برای هر معامله
 1. ● در ابتدا با استفاده از تحلیل خود از بازار، میزان سود خود را با واحد PIP‌ مشخص کنید.

 2. ● حال برای محاسبه حد ضرر یا استاپ لاس (SL)،‌ حد سود به دست آمده در بخش قبل را تقسیم بر عدد ریسک به ریوارد کنید.

 3. ● در انتها کافیست در نقطه ورود تعیین شده، وارد معامله شوید و اعداد TP و SL‌ را در پنل بروکر ثبت نمایید.

مثال برای مشخص‌ کردن حد سود (TP) و حد ضرر (SL)

در این قسمت، تمام اطلاعاتی که در بخش قبلی مطرح کرده‌ایم را با شرح یک مثال توضیح خواهیم داد.

در نظر بگیرید که قیمت EUR/USD در حال حاضر ۱.۰۲۶۶۰ بوده و ما طبق تحلیل، به این نتیجه رسیده‌ایم که بازار به سمت مثبت حرکت خواهد کرد. پس از بررسی شرایط، عدد ۱.۰۲۷۵۹ را به عنوان حد سود خود مشخص می‌کنیم.

طبق گام اول، ما باید میزان سود معامله را بر اساس واحد PIP محاسبه کنیم. به این منظور قیمت فعلی را از قیمت هدف کسر می‌کنیم:

1.02759 - 1.02660 = 100 (PIPs)

با در نظر گرفتن این نکته که مقدار ریسک به ریوارد در این معامله ۳:۱ است،‌ حال میزان ریسک را محاسبه می‌کنیم.

100 / 3 = 33.3 (PIPs)

پس از آن، باید قیمتهایی که هر یک از این اوردرها فعال می‌شوند را محاسبه کنیم.

1.02660 - 0.00033 = 1.2627 => SL

1.02660 + 0.00100 = 1.02760 => TP

آیا روش ساده‌تری برای مدیریت ریسک و مدیریت سرمایه در فارکس وجود دارد؟

پیشرفت و کسب درآمد دلاری در بازار فارکس، به خصوص برای افرادی که به تازگی با آن آشنا شده‌اند،‌ یک کار زمان‌بر و پر از چالش است. برای تسریع روند پیشرفت و داشتن سود مستمر، بهترین کار استفاده از تجربیات افراد حرفه‌ای و ابزارهایی است که به آنها کمک می‌کنند تا با کمترین خطای ممکن،‌ بیشترین سود را به دست بیاورند. یکی از این ابزارها برای این منظور اکسپرتهای مدیریت سرمایه هستند.

اکسپرت مدیریت سرمایه (Money Management Expert)، یک نرم ‌افزار مدیریت معاملات است که به معامله‌گرها در مدیریت ریسک و سرمایه کمک می‌کند. این اکسپرتها با محاسبه حجم معاملات بر اساس ریسک ثابت یا درصدی از سرمایه، به تریدرها امکان میدهند تا ریسک معاملات خود را کنترل و از ضررهای سنگین جلوگیری کنند.

ویژگیهای یک سیستم مدیریت سرمایه خوب

یک سیستم مدیریت سرمایه خوب، باید دارای ويژگیهای زیر باشد:

 1. • صرفه جویی در زمان: یک سیستم مدیریت سرمایه خوب، تمام محاسباتی را که برای یک پوزیشن معاملاتی پر سود و بی نقص نیاز دارید، در قالب یک نرم افزار یا ربات در اختیارتان قرار خواهد داد. بنابراین فشار و استرس معاملات در شما به حداقل میرسد و سریع میتوانید معامله کنید.

 2. • صرفه جویی در هزینه: با استفاده از یک استراتژی مدیریت سرمایه، معامله‌ گران میتوانند در هزینه های خود صرفه جویی و از ضررهای سنگین جلوگیری کنند. این امر کمک میکند تا معامله‌ گران پول خود را برای معاملات بعدی ذخیره کنند.

 3. • بهبود عملکرد: مدیریت سرمایه خوب به معامله‌گران کمک میکند تا عملکرد خود را بهبود بخشند؛ در واقع آنها با کنترل ریسک معاملات، شانس موفقیت خود را افزایش خواهند داد. در این صورت میتوانند سود بیشتری کسب نمایند.

 4. • کاهش ریسک: با استفاده از یک استراتژی مدیریت سرمایه خوب، معامله‌ گران میتوانند حد ضرر خود را تعیین و از ضررهای سنگین جلوگیری کنند. بدین ترتیب میتوانند سرمایه خود را حفظ و جلوی ریسک و ضررهای مالی بزرگ را بگیرند.

اکسپرت مدیریت سرمایه چراغ به عنوان یک روش عالی

اکسپرت مدیریت سرمایه چراغ با نظر مستقیم معامله‌گران با تجربه، طراحی و توسط تیم فنی متخصص چراغ پیاده‌سازی شده‌ است. این ابزار مدیریت سرمایه در فارکس به تمام معامله‌گران این امکان را می‌دهد تا ریسکهای مربوط به پوزیشن‌ها را بررسی کرده و با آگاهی کامل وارد معاملات شوند. این اکسپرت به عنوان یک دستیار معاملاتی انجام عملیات پیچیده مربوط به مدیریت سرمایه را برای شما آسان می‌سازد. با پیش بینی تمامی سود و ضررهای احتمالی پیش از باز کردن معامله، می‌توانید تصمیمات خود را مدیریت کرده و از معاملات احساسی جلوگیری نمایید. از قابلیتهای بی‌نظیر اکسپرت‌ چراغ، می‌توان به امکان محاسبه حجم معاملات بر اساس ریسک ثابت یا درصدی از سرمایه اشاره کرد. این موضوع به معامله‌گرها کمک می‌کند تا ریسک معاملات خود را کنترل و از ضررهای سنگین جلوگیری کنند. اکسپرت چراغ از طریق پلتفرمهای معاملاتی متاتریدر 4 و 5 قابل دسترس است.

در واقع اکسپرت چراغ تمام ویژگیهای یک سیستم مدیریت سرمایه خوب شامل صرفه جویی در هزینه و زمان، بهبود عملکرد و کاهش ریسک را داراست.

اکسپرت چراغ چگونه کار میکند؟

به منظور تعیین حجم معاملات به وسیله اکسپرت چراغ، می‌توان از یکی از سه روش زیر استفاده کرد:

 1. 1. حجم بر اساس Lot: معامله با حجم استاندارد یا همان Lot، یک روش پراستفاده در معاملات فارکس است. بالا بودن Lot به این معناست که شما پول بیشتری را وارد معامله می کنید و در نتیجه، میزان ریسک نیز افزایش خواهد داشت.

 2. 2. حجم بر اساس پول نقد: حجم معاملات در این روش بر حسب یک مبلغ خاص تعیین می‌شود. مثلا شما تنظیم می‌کنید که حد ضررتان ۱۰۰ دلار باشد. سپس با مشخص نمودن حد ضرر از نقطه ورود، حجم معاملات را تعیین خواهید کرد؛ هر چه فاصله حد ضرر از نقطه ورود کمتر باشد، حجم معاملات افزایش پیدا میکند. اما در مقابل، دورتر شدن حد ضرر و نقطه ورود از هم، مبلغ حد ضرر را برای شما به همان میزانی که تعیین کرده بودید (۱۰۰ دلار)، کاهش خواهد داد.

 3. ۳. حجم بر اساس درصد ریسک‌: در این روش، معامله ‌گر درصدی از سرمایه خود را که مایل است در هر معامله ریسک کند، تعیین میکند. سپس، حجم معامله را بر اساس این درصد محاسبه میکند. برای تعیین درصد ریسک در اینجا میتوان مبنا را بالانس حساب یا اکوئیتی حساب در نظر گرفت.

اکسپرت مدیریت ریسک و سرمایه چراغ چه امکانات و قابلیتهایی دارد؟

 1. 1. مدیریت سرمایه: سرمایه گذاران به کمک اکسپرت مدیرت سرمایه چراغ، میتوانند سرمایه خود را مدیریت و حفظ کنند. همچنین ریسک و ضررهای احتمالی آن را به حداقل برسانند.

 2. 2. محاسبه ریسک به ریوارد: با تعیین ریسک به ریوارد در ابزار اکسپرت، میتوانید تعیین کنید که معامله شما چقدر ریسک دارد و چقدر سودآور خواهد بود.

 3. 3. ریسک فری (Risk free): اگر بازار طبق تحلیل شما پیش برود و معامله وارد سود شود، می‌توانید بخشی از این سود را ذخیره کرده و استاپ لاس را به نقطه ورود برگردانید. در واقع در ریسک فری، معامله گر زمانی که احساس خطر کند، دکمه ریسک فری را میزند و حجمی از معامله را می‌بندد. این کار برای این است که وقتی قیمت دارایی معامله گر به سطح استاپ لاسش برسد، ضرری را متحمل نشود. به بیان دقیقتر، ریسک فری، یعنی انجام معامله به شیوه‌ای که بتوان در آن بدون ضرر از معامله خارج شد. در این روش، هر تریدری با توجه به سبک معاملاتی مخصوص به خود، تکنیک ریسک فری را به کار می‌بندد و تمام تلاشش را می‌کند تا بدون ضرر از معامله خارج شود. برای مثال، اگر تریدری، ۲ درصد در سود باشد. یعنی قیمت دارایی مورد نظر او 100 دلار باشد، ارزش دارایی او اکنون 102 دلار خواهد بود. حالا اگر این تریدر، ۱ درصد هم استاپ داشته باشد؛ یعنی اگر قیمت دارایی به 99 دلار برسد، معامله او بسته میشود و تریدر 1 دلار ضرر می‌کند. معامله‌ گر با انتخاب تکنیک ریسک فری، در این مثال تصمیم میگیرد که معامله را در 25 درصد سود ببندد. یعنی اگر قیمت دارایی وی به 125 دلار برسد، معامله او بسته میشود و 25 دلار هم سود خواهد کرد. در این حالت، حتی اگر قیمت دارایی کاهش یابد و به حد ضرر معامله‌ گر برسد، او باز هم ضرر نمیکند. زیرا سود معامله‌ گر حداقل به اندازه ضرر او است. همانطور که دیدید، در این تکنیک، عملاً، مدیریت ریسک اتفاق افتاد.

 4. 4. بریک ایون (Break Even): وقتی حد ضرر را در نقطه شروع معامله بگذارید، حداقل به اندازه استاپ لول سود خواهید کرد. بدین ترتیب، حتی اگر در بدترین حالت، بازار خلاف معاملات شما حرکت کند، معاملاتتان بدون ضرر و یا با ضرر خیلی کم (به‌ علت اسپرد) بسته میشود. چرا که حد ضرر را در نقطه شروع قرار داده‌اید.

 5. 5. بستن پوزیشن به صورت درصدی: با استفاده از این قابلیت میتوانید درصدی از پوزیشن خود را در یک زمان مشخص ببندید. به عنوان مثال، اگر یک 10 لات خرید انجام دادید و تصمیم دارید که 50% از پوزیشن خود را در حد سود 100 پیپ ببندید، 5 لات از پوزیشن خود را در این نقطه میبندید. سپس 5 لات باقی مانده را به صورت دستی یا با استفاده از حد ضرر خواهید بست.

 6. 6. پندینگ اردر (Pending order): به کمک پندینگ اردر میتوانید، قبل از باز شدن بازار سفارش ایجاد کنید. این سفارش در زمان و قیمت مشخصی اجرا خواهد شد. پندینگ اوردرها میتوانند برای ورود به معاملات در شرایط خاص مورد استفاده قرار گیرند. به عنوان مثال، میتوانید یک سفارش خرید پندینگ در زیر سطح حمایت ایجاد کنید تا در صورت شکسته شدن این سطح، وارد معامله شوید.

نصب اکسپرت مدیریت سرمایه چراغ در متاتریدر

برای دانلود و نصب این اکسپرت در متاتریدر باید:

 1. ۱. با توجه به نسخه متاتریدری که استفاده میکنید (MT4 یا MT5)، روی یکی از گزینه های دانلود در همین صفحه کلیک کنید.

 2. ۲. فایل دانلود شده را باز کنید.

 3. ۳. نرم افزار متاتریدر خود را باز کنید.

 4. ۴. روی گزینه View کلیک نمایید.

 5. ۵. سپس روی گزینه Navigator بزنید.

 6. ۶. حالا روی File کلیک کنید.

 7. ۷. از منوی باز شده، Open Data Folder را انتخاب نمایید.

 8. ۸. روی MQL5 (اگر از متاتریدر ۴ استفاده میکنید، روی MQL4) کلیک کنید.

 9. ۹. روی Experts و سپس Advisorsبزنید.

 10. ۱۰. حالا فایل اکسپرت دانلود شده را در پوشه Advisors کپی کنید.

 11. ۱۱. مجدد وارد متاتریدر خود شوید.

 12. ۱۲. روی گزینه Expert Advisors راست کلیک نمایید.

 13. ۱۳. گزینه Refresh را بزنید.

 14. ۱۴. در نوار سمت چپ متاتریدر، میبینید که اکسپرت مدیریت سرمایه چراغ به پلتفرم شما اضافه شده است.

 15. ۱۵. حالا باید اکسپرت را بگیرید و آن را داخل چارت مد نظر در متاتریدر، درگ نمایید.

 16. ۱۶. برای دریافت آپدیتهای جدید اکسپرت، تیک موجود در بالای صفحه جدید (Allow dll …) در زبانه Dependences را فعال کنید.

 17. ۱۷. حالا روی زبانه اول یعنی Common کلیک کنید.

 18. ۱۸. تیک دو گزینه موجود در پایین صفحه را بزنید.

 19. ۱۹. روی Ok کلیک کنید.

 20. ۲۰. همانطور که میبنید، اکسپرت به چارت شما اضافه شد.

اکسپرت مدیریت سرمایه چراغ را میتوانید در همین صفحه به صورت رایگان دانلود کنید. این اکسپرت به صورت اختصاصی توسط تیم فنی چراغ نوشته شده است و در آن میتوانید به امکانات کامل و به روز دست یابید.