تکنولوژی هوش مصنوعی در فارکس، ابزاری که دنیای معامله‌گری را تغییر می‌دهد

تکنولوژی هوش مصنوعی در فارکس، ابزاری که دنیای معامله‌گری را تغییر می‌دهد

5 ماه پیش 4K بازدید 0 دیدگاه

شاید مدت زیادی از ورود عبارت هوش مصنوعی به فرهنگستان لغات نگذشته است. اما در همین مدت محدود، هوش مصنوعی یا همان AI توانسته تغییرات گسترده‌ای را در زندگی روزمره افراد این کره خاکی ایجاد کند. صرف نظر از شغل و سن و سال و میزان تحصیل، هوش مصنوعی به پدیده‌ای بدل گشته که زندگی بشر را وارد فاز تازه‌ای کرده و کم کم اتفاقاتی که در فیلم‌های علمی-تخیلی شاهدشان بودیم، دارند رنگ و بوی حقیقت به خود می‌گیرند. انقلابی که AI در حال ایجاد آن است، بسیاری از صنایع و نهاد‌های اقتصادی مختلف را تحت تاثیر خود قرار داده است.

طبیعی است که عده‌ای نیز تلاش کنند تا با استفاده از این ابزار قدرتمند، وارد بازارهای مالی شوند و کسب درآمد کنند. استفاده از هوش مصنوعی در فارکس و بهره‌گیری از سیستم‌های هوشمند برای تشخیص روند بازار، موضوع تازه‌ای نیست. اما این پدیده که هر معامله‌گری بتواند به راحتی به ابزارهای هوش مصنوعی دسترسی پیدا کرده و تنها با چند کلیک چارت یک سهام را تحلیل کند، موضوعی است که زمان زیادی از آن نگذشته است. ربات‌های هوش مصنوعی توانایی این را دارند که چندین ترابایت اطلاعات اقتصادی و مالی را در مدت زمان کوتاهی بررسی کرده و روند آینده بازار را تخمین بزنند. قدرت پردازش سیستم‌های هوش مصنوعی در فارکس به قدری بالاست که حتی تریدرهای باسابقه هم شغل خود را در خطر می‌دانند.

نگاهی به موضوعات ابتدایی درباره هوش مصنوعی

برای درک بهتر هوش مصنوعی و تاثیرات آن در بازار فارکس،‌ ابتدا نیاز داریم تا این تکنولوژی را دقیق‌تر بشناسیم و بفهمیم که چطور یک ربات ساده می‌تواند با درصد خطای بسیار کم، روند بازار را پیش‌بینی کند. در ادامه نیز در خصوص مزایا و معایب استفاده از هوش مصنوعی در فارکس صحبت خواهیم کرد.

در ابتدا، اندکی از دنیای معاملات در فارکس فاصله می‌گیریم و وارد دنیای کامپیوتر می‌شویم تا بدانیم هوش مصنوعی چیست و چگونه می‌تواند اطلاعات گسترده را در زمان کوتاهی پردازش کند.

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی چیست

شاید بتوان ساده‌ترین تعریف از هوش مصنوعی را، صحبت آقای Boris Katz دانشمند حوزه علوم کامپیوتر در دانشگاه MIT دانست. به گفته ایشان، هدف از هوش مصنوعی (Artificial intelligence) یا AI، خلق یک سیستم بدون داشتن برخی از محدودیت‌های انسان است. این سیستم باید قادر باشد تا در شرایط مختلف، از قدرت منطق و درک استفاده کند و اطلاعات را جمع‌آوری کرده و همواره در حال یادگیری باشد. در نهایت هوش مصنوعی باید بتواند با در کنار هم قرار دادن تمام یافته‌های خود، مسائل را تحلیل و برای رفع آن‌ها، راه‌حل ارائه دهد.

با نگاهی دقیق، می‌توان رد پای هوش مصنوعی را در بسیاری از ابعاد زندگی بشر مشاهده  کرد. کاربران گوشی‌های هوشمند آیفون از سال ۲۰۱۱ به دستیار صوتی Siri دسترسی دارند. این دستیار صوتی که نمونه‌ای از هوش مصنوعی است، می‌تواند صدای کاربر را پردازش کرده و به سوالات او پاسخ دهد. حتی در دنیای امروز، بسیار از موتورهای جستجو نیز جای خود را به ابزارهای NLP مانند ChatGPT و Google Bard داده‌اند. وبسایت‌های مختلفی هم وجود دارند که از ابزارهای هوش مصنوعی برای ارتباط با کاربران و پشتیبانی از آن‌ها بهره ‌می‌برند. به این روش نه تنها نیاز کاربر در تمامی ساعات شبانه روز با سرعت رفع می‌شود، بلکه هزینه مدیریت کسب و کار هم به صورت چشم‌گیری کاهش می‌یابد.

یادگیری ماشین و تاثیراتش بر هوش مصنوعی

یکی از پایه‌های اساسی هوش مصنوعی، یک علم به شدت جذاب و پیچیده به نام یادگیری ماشین (Machine Learning) یا به اختصار ML است. از دیدگاه پژوهشگران و دانشمندان حوزه علوم کامپیوتر، یادگیری ماشین در آینده بسیار نزدیک به یکی از مهم‌ترین بخش‌های زندگی بشر تبدیل می‌شود. این موضوع به قدری مهم‌ است که در بسیاری از جوامع این نگرانی را به وجود آورده که هوش مصنوعی و ابزارهای تولید شده با استفاده از یادگیری ماشین، جایگزین بسیاری از مشاغل خواهند شد.

نحوه عملکرد سیستم‌های مبتنی بر یادگیری ماشین

سیستم‌هایی که بر مبنای یادگیری ماشین کار می‌کنند، تلاش دارند تا با استفاده از اطلاعاتی که در مرحله یادگیری (Train) در اختیارشان قرار می‌گیرد، رفتار داده‌ها (Dataset) را یاد بگیرند. سیستم‌های یادگیری ماشین با توجه به الگوریتمی‌های پیچیده ریاضی، داده‌ها را در دسته‌های مختلف قرار می‌دهند (Classification). پس از این مرحله، مدلی که فرآیند یادگیری آن به پایان رسیده، با داده‌هایی که پیش‌ از آن با آن‌ها برخورد نداشته مواجه می‌شود و باید تلاش کند که با استفاده از دانشی که در مرحله قبل کسب کرده‌ است، پیش‌بینی‌های جدیدی را انجام دهد. مهندسان یادگیری ماشین همواره در تلاشند تا مدل‌هایی با دقت و سرعت بیشتری تولید کنند. در موضوع هوش مصنوعی در فارکس، ربات‌های معاملاتی با استفاده از اطلاعات گذشته بازار می‌توانند روند صعودی یا نزولی را پیش‌بینی کنند. در این خصوص بیشتر در ادامه مقاله توضیح خواهیم داد.

تاثیر اینترنت در گسترش هوش مصنوعی

علم یادگیری ماشین بر اساس اطلاعات و الگوریتم‌ها و محاسبات پیچیده ریاضی است. با توجه به نقش اینترنت در بهبود دسترسی افراد به اطلاعات در سال‌های اخیر، طبیعی است که تکنولوژی‌های مرتبط با یادگیری ماشین هم روز به روز پیشرفت کنند. علاوه بر آن، پیشرفت‌های سخت‌افزاری و پردازنده‌هایی با قدرت بسیار بالا در تسریع یادگیری مدل‌ها نقش مهمی ایفا کرده است. هرچقدر اطلاعاتی که یک مدل یادگیری ماشین به آن دسترسی داشته باشد بیشتر باشد، دقت مدل بالا‌تر خواهد بود. مدل‌های یادگیری ماشین با مشکلات و محدودیت‌هایی هم همراه هستند که در این مقاله در خصوص‌ آن‌ها صحبت نمی‌کنیم.

حال که دید نسبتا خوبی به هوش مصنوعی و ارتباط آن با یادگیری ماشین پیدا کردیم، می‌توانیم وارد بحث هوش مصنوعی در فارکس و تاثیرات آن شویم.

هوش مصنوعی در بازارهای مالی

هوش مصنوعی در بازارهای مالی

در تعریف کلی، استفاده از هوش مصنوعی در فارکس به بهره‌گیری از سیستم‌های معاملاتی گفته می‌شود که می‌توانند بدون توقف اطلاعات بازار را بررسی کند و با بکارگیری استراتژی‌های از پیش تعیین شده، اقدام به خرید و فروش سهام نمایند.

برای درک بیشتر این که چطور موسسات مالی از قابلیت‌های هوش مصنوعی در فارکس استفاده می‌کنند و ربات‌های معاملاتی مبتنی بر AI تا چه میزان سودآوری دارند، بهتر است نگاهی به شیوه‌های سنتی معاملات داشته باشیم.

مقایسه شیوه سنتی معاملاتی و روش مبتنی بر هوش مصنوعی

شیوه سنتی

شیوه سنتی معاملات در اصل همان روشی است که بسیاری از معامله‌گران حال حاضر بازار فارکس از آن استفاده می‌کنند. فرد معامله‌گر و تیم همراه او روزانه چارت مربوط به شاخص‌های مختلف بازار فارکس را بررسی کرده و آن‌ها را تحلیل می‌کنند. معامله‌گران سپس با استفاده از دانش و تجربیات خود، به دنبال موقعیت‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری و کسب درآمد می‌گردند. از معایب این شیوه می‌توان به کند بودن و درصد خطای بالای آن اشاره کرد. علاوه بر این، از آنجایی که افراد قدرت پردازش محدودی دارند، احتمالا برخی از موقعیت‌های خوب سرمایه‌گذاری را از دست می‌دهند.

استفاده از هوش مصنوعی در فارکس

از طرف دیگر، با وارد شدن هوش مصنوعی در فارکس، سیستم‌های مبتنی بر این تکنولوژی می‌توانند با سرعت بسیار بالایی اطلاعات را مورد بررسی قرار داده و با در کنار هم گذاشتن قطعات مختلف پازل، سناریو‌های پیش روی بازار را پیش‌بینی کنند. این مدل‌ها همچنین با توجه به توضیحاتی که در بخش یادگیری ماشین ارائه کردیم، دائما در حال یادگیری و بهبود عملکرد خود هستند. این امر باعث می‌شود که یک هوش مصنوعی در فارکس با گذشت زمان عملکرد بهتری را از خود ثبت کند و اشتباهات خود را چندین بار تکرار نکند.

پیش‌تر هم اشاره کردیم که استفاده از سیستم‌های خودکار برای تعیین روند بازار فارکس موضوع جدیدی نیست. در ادامه به دو نمونه شاخص در خصوص بکارگیری سیستم‌های خودکار در فرآیند تشخیص روند بازارهای مالی نگاهی خواهیم انداخت.

بهره‌گیری از سیستم‌های خودکار معاملاتی در طول تاریخ

بهره‌گیری از سیستم‌های خودکار معاملاتی در طول تاریخ

برای موفقیت در بازار‌های مالی، دسترسی سریع به اطلاعات و پردازش دقیق آن‌ها، دو عامل تاثیرگذار هستند. از زمان اختراع کامپیوتر، بشر به دنبال استفاده از قابلیت‌های این ابزار جدید برای دستیابی به دو فاکتور بالا بود. حتی امروزه بسیاری از شرکت‌های سرمایه‌گذاری، دانشمندان و فارغ‌التحصیلان حوزه علوم کامپیوتر را جذب می‌کند. وظیفه این افراد، کار بر روی سیستم‌های خودکاری است که بتوانند اطلاعات وسیع مربوط به بازارهای مالی را بررسی کرده تلاش کنند تا به درستی روند بازار را تخمین بزنند. در ادامه دو مثال در خصوص ارتباط دنیای کامپیوتر و بازارهای مالی را با یکدیگر بررسی می‌کنیم.

 •   ۱۹۸۰ ربات Protrader

شاید اولین مثال از ورود یک هوش مصنوعی به بازار معامله‌گری را بتوان پروژه مشترک دانشگاه‌های California Starte University و University illinois به نام PROTRADER دانست. دو دانشمند به نام‌های Ting pen Liang و K.C.Chen در یک تحقیق مشترک توانسته بودند سیستمی را طراحی کنند که تغییرات بازار در آینده را پیش‌بینی می‌کرد. این سیستم در مشهورترین تحلیل خود، توانسته بود کاهش شاخص Dow Jones در سال ۱۹۸۶ را نشان دهد.

 • ۲۰۱۷ راه‌اندازی ETFهای طراحی شده توسط AI

در سال ۲۰۱۷ یک تیم از سرمایه‌گذاران حرفه‌ای (Chida Khatua، Art Amador، Chris Natividad) یک سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی Watson از کمپانی IBM را طراحی کردند. این سیستم خودکار توانایی بررسی فاکتورهای مختلف را داشت و می‌توانست پتانسیل سرمایه‌گذاری بر روی یک شاخص را ارزیابی کند. گفته می‌شود که سبد سرمایه‌گذاری این سیستم خودکار امروزه بیش از ۱۰۰ میلیون دلار ارزش دارد.

مزایای بهره‌گیری از هوش مصنوعی در فارکس

مزایای بهره‌گیری از هوش مصنوعی در فارکس

دانشمندان حوزه علوم کامپیوتر توانسته‌اند با گسترش تکنولوژی‌های مرتبط با هوش مصنوعی، امکانات بی‌شماری را به این سیستم‌ها اضافه کنند. در نتیجه روز به روز به تعداد افرادی که نیازهای معاملاتی خود را با استفاده از این قابلیت‌های هوش مصنوعی در فارکس برطرف می‌کنند، افزوده می‌شود. در ادامه چند نمونه از مزایایی که سیستم‌های معاملاتی مبتنی بر AI در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهد را با هم بررسی می‌کنیم.

۱. بهبود سیستم‌های معاملاتی موجود

همانطور که بالاتر اشاره کردیم، سیستم‌های یادگیری ماشین با بررسی اطلاعات گذشته، می‌توانند صدها سناریو مختلف در خصوص آینده بازار فارکس را پیش‌بینی کنند. توانایی ربات‌های مبتنی بر هوش مصنوعی در دسترسی در لحظه و پردازش اتفاقات بازار، امکان تصمیم‌گیری سریع و هوشمند را به این سیستم‌ها می‌دهد. معامله‌گرانی که از هوش مصنوعی در فارکس استفاده می‌کنند، از سناریوهای محتمل بازار مطلع می‌شوند. بنا به میزان حساسیت سیستم‌ها به تغییرات بازار، احتمال وقوع پدیده‌های مختلف در لحظه تغییر می‌یابد. در نتیجه افرادی که از این هوش مصنوعی استفاده می‌کنند می‌توانند با توجه به استراتژی معاملاتی‌شان، موقعیت‌های مناسب را شناسایی کرده و ورود کنند.

الگورتیم‌های هوش مصنوعی فارکس، فاکتورهای مشخصی از قبیل الگوهای شکل گرفته بر روی چارت، میزان خرید و فروش در لحظه، الگوهای شکل گرفته بر روی اندیکاتورها و … را مورد بررسی قرار می‌دهند. اینکه هوش مصنوعی مورد استفاده در فارکس کدام الگو‌ها را معیاری برای تشخیص حرکت بازار بداند، بستگی به نحوه برنامه‌نویسی آن و استراتژی معاملاتی شرکت استفاده کننده از آن دارد.

۲. بررسی در لحظه سنتیمنت بازار

ربات هوش مصنوعی در بازار فارکس با بررسی مقالات و اخبار منتشر شده در اینترنت، شبکه‌های اجتماعی و فروم‌های آنلاین، می‌تواند نگرش فروشندگان و خریداران بازار را بررسی و به نتایج بسیار مهمی دست پیدا کند. مطالعه سنتیمنت بازار به معامله‌گران کمک می‌کند تا نگرش و احساسات سایر فعالان را دریابند و با مطالعه آن‌ها، نظر اکثریت در خصوص روند آینده بازار را بدانند.

برای انجام تحلیل سنتیمنت بازار، یک ابزار هوش مصنوعی در فارکس باید گام‌های زیر را انجام دهد:

 •  جمع‌آوری اطلاعات: آنالیزگر سنتیمنت بازار باید به صورت فعال در تمام صفحات اجتماعی و فروم‌های مربوط به صرافی‌ها حضور داشته باشد و تا حد ممکن اخبار مرتبط با سهام‌هایی که در لیست خرید وجود دارند را جمع‌آوری نماید.
 • پردازش متن: در این مرحله از کار، مهندس اطلاعات داده‌های حاصل را از فیلتر‌های مختلف گذرانده و به عبارتی اطلاعات را تمیز می‌کند. این موضوع باعث می‌شود تا ویژگی (Feature) اضافی وارد مرحله پردازش اطلاعات نشده و مدل بتواند با دقت و سرعت بیشتری روابط بین داده‌ها را یاد بگیرد و به اصطلاح Train شود.
 • پردازش اطلاعات: ربات هوش مصنوعی در فارکس، شروع به پردازش اطلاعات جدید کرده و با استفاده از فاکتورهای مختلف، سنتیمنت بازار را در یکی از سه بخش مثبت (Positive) منفی ( Nagtive) و خنثی (Neutral) دسته‌بندی می‌کند.
 • کنار هم قرار دادن نتایج: در این قسمت، ربات هوش مصنوعی فارکس باید نتایج حاصل را در کنار سایر تحلیل‌ها قرار دهد و تلاش کند تا ارتباطی میان آن‌ها پیدا کند و در نهایت احتمال وقوع سناریو‌های مختلف را اندازه‌گیری نماید.

تشخیص سنتیمنت بازار با استفاده از هوش مصنوعی در فارکس به هیچ عنوان نشان‌دهنده جهت حرکت قطعی بازار نخواهد بود. بلکه اطلاعات مربوط به این حوزه تنها می‌تواند به عنوان یکی از فاکتورهای تاثیرگذار در روند حرکت شاخص‌ کلی باشد. در نتیجه معامله‌گران حرفه‌ای معمولا این اطلاعات را در کنار سایر اطلاعات از قبیل تحلیل تکنیکال و فاندامنتال قرار می‌دهند تا بتوانند نگاه درست‌تری به اتفاقات پیش‌رو داشته باشند.

۳. معامله‌گری با استفاده از الگو‌های متعدد

فاکتورهای معاملاتی، به مجموعه‌ای از مواردی گفته می‌شود که معامله‌گر پیش از ورود به هر معامله، آن‌ها را مورد برررسی قرار می‌دهد. اگر معامله‌گر ببیند که تمام شروطی که پیش از ورود به یک معامله رعایت شده‌اند، می‌تواند با رعایت اصول مدیریت سرمایه وارد معامله شود. همانطور که در بخش مقایسه شیوه‌های سنتی با روش نوین استفاده از هوش مصنوعی بیان کردیم، اینکه شخص معامله‌گر تمام این اطلاعات را مورد بررسی قرار دهد، باعث می‌شود تا ضریب خطا به طرز قابل توجهی افزایش پیدا کند. در طرف مقابل، ربات‌های هوش مصنوعی در فارکس قادر هستند تا با انجام بررسی‌های گسترده بر روی اطلاعات بازار، بدون نیاز به دخالت انسان، فاکتورهای معاملاتی را تغییر دهند و آن را با شرایط فعلی بازار هماهنگ کنند.

ربات هوش مصنوعی در فارکس  توانایی یادگیری و اعمال تغییرات را دارد. این سیستم‌ها همچنین توانایی پردازش حجم عظیمی از اطلاعات را دارا هستند که به آن‌ها اجازه می‌دهد در کسری از ثانیه، تصمیم‌های سرنوشت‌ساز بگیرند. این اطلاعات در ساختار شبکه عصبی ربات‌های هوش‌ مصنوعی در فارکس وارد و به سرعت سناریو‌های محتمل را ارزیابی می‌کنند.

۴. ساخت استراتژی‌های معاملاتی بر اساس هوش مصنوعی در فارکس

برای ساخت یک استراتژی معاملاتی شخصی، فاکتورهای بسیار زیادی از جمله موضوعات مرتبط با ویژگی‌های شخصی افراد مورد توجه قرار می‌گیرند. امری که استفاده از هوش مصنوعی در ساخت استراتژی معاملاتی را گسترش می‌دهد، این است که این سیستم‌ها به هیچ عنوان تحت هیجان و استرس قرار نمی‌گیرند. در نتیجه می‌توانند به دور از احساس و تنها با تکیه بر منطق تصمیم‌گیری کنند. از آنجایی که مدیریت احساسات از مهم‌ترین مهارت‌های یک معامله‌گر است، می‌توان گفت که ربات‌های هوش مصنوعی در فارکس نیازی به یادگیری این مهارت ندارند. چرا که از ابتدا هیچ احساسی در آن‌ها وجود ندارد. این موضوع سبب می‌شود تا ربات‌ها با استفاده از عملکرد گذشته خود، اشتباهات‌شان را تشخیص دهند و در معاملات بعدی از انجام آن‌‌ها دوری کنند. به این ترتیب، این ربات‌ها می‌تواند روند پیشرفت را با سرعت سریع‌تری طی کرده و زودتر از هر انسان معامله‌گری، به استراتژی سود‌ده برسند.


  از جمله استفاده‌هایی که می‌توان از هوش مصنوعی در راستای بهبود استراتژی معاملاتی کرد، می‌توان به موضوعات زیر اشاره نمود:

 • قابلیت سازگاری بالای هوش مصنوعی با شرایط بازار: به عنوان مثال، استراتژی‌هایی که بر اساس تغییر روند سریع در بازار طراحی شده‌اند، در مواقعی که بازار روند خاصی را دنبال نمی‌کند و در حالت رنج قرار گرفته‌است، سود‌آوری ندارند. در چنین مواقعی ممکن است یک معامله‌گر آماتور صبر خود را از دست دهد و از معامله خارج شود. اما ربا‌ت هوش مصنوعی در فارکس می‌تواند با تغییر تنظیمات مربوط به بخش‌های مختلف استراتژی معاملاتی، بهترین تنظیمات را برای معامله پیدا کرده و کسب درآمد کند.
 • بررسی میزان قابل توجهی از اطلاعات و پردازش سریع آن‌ها: سیستم‌های هوش مصنوعی در فارکس این قابلیت را دارند تا در یک زمان کوتاه، مقدار زیادی از اطلاعات را پردازش کنند. این اطلاعات شامل قیمت در لحظه، میزان معاملات، اخبار، و اندیکاتورهای مختلف است. با بررسی این حجم از اطلاعات، مدل‌های یادگیری ماشین و هوش مصنوعی به دنبال یافت ارتباطی معنادار بین این ویژگی‌های (Features) گوناگون موجود در دیتاست (Dataset) هستند. با در کنار هم قرار دادن نتایج حاصل، می‌توان احتمال وقوع سناریو‌های مختلف در فارکس را پیش‌بینی نمود.
 • تشخیص زود‌هنگام روند صعودی یا نزولی یک سهام: بسیاری از مدل‌های هوش مصنوعی در فارکس، با اطلاعات گذشته بازار آموزش (Train) دیده‌اند. به عنوان مثال، ربات‌ها می‌توانند واکنش بازار به یک خبر مشخص در طول ۳۰ سال گذشته را بررسی کنند. در ادامه این بررسی‌ها، آن‌ها قادر هستند تا تاثیر آن خبر بر روی شاخص‌های اساسی بازار را بسنجند. شرکت‌های فعال در بازار فارکس، سرمایه‌گذاری زیادی در این زمینه انجام داده‌اند تا به این ترتیب بتوانند خود را همواره یک گام جلوتر از رقبایشان قرار دهند.

زمینه‌های استفاده از هوش مصنوعی در معامله‌گری فارکس

زمینه‌های استفاده از هوش مصنوعی در معامله‌گری فارکس

۱. طراحی سیستم‌های معاملاتی هوشمند

امروزه شرکت‌های بزرگ تلاش دارند تا محصولاتی را با استفاده از هوش مصنوعی و در جهت تسریع و تسهیل معاملات فارکس به بازار عرضه کنند. مشتریان این محصولات، انتظار دارند تا هوش مصنوعی اتفاقات بازار فارکس را به سرعت بررسی کرده و موقعیت‌های مطلوب برای سرمایه‌گذاری را به آن‌ها نشان دهد. بدون شک هر یک از این ابزار، محدودیت‌های خاص خودشان را دارند. از آن‌جایی که یادگیری برنامه‌نویسی این روزها کار چندان دشواری نیست، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند هوش مصنوعی شخصی خود را طراحی کنند.

ساخت هوش مصنوعی متناسب با فارکس

اگر شناخت کافی از علوم کامپیوتر داشته و توانایی طراحی یک ربات معامله‌گر هوش مصنوعی را یاد بگیرید، از موارد زیر می‌توانید برای ساخت ربات معامله‌گر فارکس شخصی خودتان استفاده کنید:

 • در ابتدا استراتژی شخصی معاملاتی خود را طراحی کرده و آن را آزمایش کنید. این موضوع باعث می‌شود که مشکلات استراتژی معاملاتی نمایان شوند. با حل این موارد، شما قادر خواهید بود تا ربات هوش مصنوعی دقیق‌تری را طراحی نمایید.
 • تکنولوژی‌های مختلف هوش مصنوعی در فارکس را مورد بررسی قرار دهید و با توجه به نیازهای خود، موارد مناسب را انتخاب کنید.
 • منابعی مورد استفاده برای جمع‌آوری اطلاعات را مشخص کنید و از صحت اطلاعات حاصل مطمین شوید.
 • یک نسخه بتا از ربات هوش مصنوعی فارکس خود آماده کنید و برای مدتی در اکانت‌های دمو با آن کار کنید. به یاد داشته باشید که هر سیستمی، با اشکالاتی همراه است. در نتیجه پیش از این که سرمایه اصلی خود را در معرض ریسک قرار دهید، حتما مشکلات ربات هوش مصنوعی فارکس را برطرف نمایید.

نکات مرتبط با خرید هوش مصنوعی در فارکس

اما اگر قصد خریداری یک ربات هوش مصنوعی برای معامله در فارکس را دارید، بهتر است این سوال را از خود بپرسید که این ربات‌ها به چه میزان می‌توانند سود‌آور باشند؟ بهره‌گیری از ربات‌های هوش مصنوعی در فارکس بدون دانستن اصول اساسی معامله‌ در بازارهای مالی از قبیل مدیریت ریسک و سرمایه، پایان خوشی نخواهد داشت. بسیاری از ربات‌های موجود در بازار از منابع محدودی برای جمع‌آوری اطلاعات استفاده می‌کنند. در نتیجه نمی‌توان حساب چندانی روی سیگنال‌‌هایشان باز کرد. در نتیجه اگر قصد استفاده از سرویس‌های هوش مصنوعی در فارکس را دارید، بهتر است پیش از پرداخت هر هزینه‌ای، به صورت کامل از نظرات افراد متخصص آگاه شوید و پیش از خرید اشتراک طولانی مدت، در یک مدت زمان کوتاه آن‌ها را آزمایش کنید.

۲. مدیریت ریسک

مدیریت ریسک یکی از اساسی‌ترین بخش‌های معامله‌گری است. با استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی در فارکس، دسترسی به اطلاعات مالی و اقتصادی از منابع مختلف با سرعت بیشتری انجام می‌شود. با توجه به این موضوع، آگاهی معامله‌گر از سناریو‌های پیشرو بازار بالاتر می‌رود. در نتیجه شخص می‌تواند از ریسک‌های نابه‌جا جلوگیری کرده و سرمایه خود را حفظ نماید. علاوه بر این، ابزارهای هوش مصنوعی می‌توانند به صورت خودکار و با توجه به عملکرد معاملاتی در یک بازه زمانی مشخص، حجم معاملاتی را تغییر دهند. همچنین در زمینه تحلیل تکنیکال، ربات‌های معاملاتی می‌توانند با اندازه‌گیری میزان سود و ضرر در معاملات و عملکرد هر اندیکاتور، تنظیمات جدیدی را برای پوزیشن‌های آینده انتخاب کنند.

اصل اساسی مدیریت ریسک، حفظ سرمایه اولیه است. به همین دلیل سیستم‌های هوش مصنوعی در فارکس تلاش می‌کنند تا با بررسی اطلاعات گذشته، معامله‌گر را از ورود به بازار در شرایط متلاطم بازدارند. البته اتکای بیش از حد به سیستم‌های هوش مصنوعی هم همواره نتیجه خوبی را به همراه نخواهد داشت. در نتیجه افراد حرفه‌ای توصیه می‌کنند که از اطلاعات حاصل از هوش مصنوعی در کنار تحلیل تکنیکال و استراتژی معاملاتی شخصی استفاده شود.

۳. شخصی‌سازی روش‌های معاملاتی

استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی در فارکس باعث توانایی معامله‌گران در اعمال استراتژی‌های مختلف برای معاملات خود و بررسی سریع نتایج آن است. این موضوع به خصوص به معامله‌گران تازه‌کار کمک می‌کند تا سرعت یادگیری خود را افزایش دهند و استراتژی شخصی خود را بهبود ببخشند.

علاوه بر این، ابزارهای هوش مصنوعی در فارکس می‌توانند رفتار معامله‌گر در بازه‌های زمانی گوناگون را بررسی کرده و به اصلاح شیوه معامله‌گری او کمک کنند. سیستم‌های معاملاتی متکی بر هوش مصنوعی با استفاده از پردازش الگو‌های حاصل بر روی چارت و تطابق آن با اتفاقات گذشته، می‌توانند پیشنهاداتی منطقی برای سرمایه‌گذاری را ارائه کنند.

۴. معامله‌گری در بازه‌های زمانی کوتاه

بازار فارکس در هر لحظه دستخوش اتفاقات و تغییرات گوناگون است. به همین علت درک تمام جریانات موجود در بازار برای انسان غیر ممکن به نظر می‌رسد. این در حالی است که ربات‌های هوش مصنوعی در فارکس به سرعت می‌توانند تمام اطلاعات را پردازش کرده و بر اساس استراتژی معاملاتی شخص عمل کنند.

به عنوان مثال، تعداد پوزیشن‌های لانگ و شورت در قیمت‌های مختلف، یکی از عوامل تعیین جهت حرکت بازار است. از آنجایی که این اعداد به صورت مداوم در حال تغییر هستند، دنبال کردن آن‌ها برای انسان کاری دشوار است. در حالی که ربات‌ها فارکس می‌توانند این تغییرات را با الگو‌هایی که از گذشته به آن‌ها دسترسی دارند مقایسه کرده و در نهایت سناریو‌های محتمل را پیش‌بینی نمایند. این روش به خصوص برای افرادی که از شیوه معاملاتی اسکلپ استفاده می‌کنند، بسیار کارآمد است. این دسته از معامله‌گران می‌توانند از کوچک‌ترین تغییرات بازار مطلع شوند و به سرعت وارد معامله شوند.

نکته مهم در این امر، استفاده از اطلاعات دست اول از منابع معتبر است. همانطور که در مقاله‌های قبل هم اشاره کردیم، ترید کردن بیش از حد یکی از موضوعاتی است که هر معامله‌گر باید از آن دوری کند. اما دسترسی به اطلاعات به روز و منابع موثق در کنار استفاده از سیستم‌های هوش مصنوعی در فارکس می‌تواند این امکان را فراهم سازد تا افراد دقت معاملاتی خود را افزایش دهند و در نهایت سود بیشتری به دست آورند.

استفاده از ربات‌های هوش مصنوعی توسط بانک‌ها و نهاد‌های اقتصادی

استفاده از ربات‌های هوش مصنوعی توسط بانک‌ها و نهاد‌های اقتصادی

بسیاری از شرکت‌های مالی و بانک‌ها برای داشتن دست بالا در رقابت با سایر نهاد‌ها، سالانه مبالغ بسیاری را در صنایع مرتبط با هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری می‌کنند. وارد شدن هوش مصنوعی در فارکس، دنیای معاملات را به کلی تغییر داد. به طوری که شرکت‌های منتفع از این تکنولوژی،‌ توانستند سود‌های چشمگیری را به جیب بزنند. بانک‌ها و شرکت‌های فعال از ربات‌های هوش مصنوعی برای ارزیابی اطلاعات بازار، پیش‌بینی دقیق‌تر اتفاقات و بهبود عملکرد خود در معامله‌گری استفاده می‌کنند. تکنولوژی هوش مصنوعی در فارکس با کاهش ریسک و بهبود فرآیند تشخیص موقعیت‌های سرمایه‌گذاری، دنیای معامله‌گری را وارد مرحله جدیدی کرده‌است. در ادامه به معرفی چندین نمونه استفاده از هوش مصنوعی توسط برندهای شناخته‌شده برای خرید و فروش سهام می‌پردازیم.

بانک چین (Bank of China)

بانک چین به یک سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی به نام DeepFX مجهز است. این سیستم با بهره‌گیری از تکنولوژی یادگیری عمیق (Deep Learning) قادر است تا قیمت ارزهای مختلف و نسبت‌ آن‌ها به یکدیگر را محاسبه کند.

شرکت Nikkei

بیش از ۳۰ سال است که کمپانی ژاپنی Nikkei رقابتی با نام Dollar-Yen Derby را برگزار می‌کند که در آن تحلیل‌گران بازارهای مالی در تلاش‌اند تا با توجه به وضعیت حال حاضر و اتفاقات پیش رو، شاخص دلار-ین را پیش‌بینی کنند. در سال ۲۰۱۸، هوش مصنوعی Nikkei توانست در میان بیش از ۴۰۰ تحلیل‌گر، رتبه نخست را کسب نماید. این هوش مصنوعی با تکیه بر اطلاعات گذشته بازار و مطالعه و بررسی تعداد بسیار زیادی مقاله اقتصادی، توانست بهترین‌ عملکرد را در این مسابقه داشته باشد. این موضوع نشان می‌دهد که در آینده‌ای نه چندان دور، هوش مصنوعی در فارکس و سایر بازارهای مالی، جایگزین معامله‌گران آماتور و حرفه‌ای خواهد شد.

آینده ربات‌های هوش مصنوعی فارکس

آینده ربات‌ها

بازار معاملاتی فارکس مدام در حال تغییر است. طبق آمار، ۴۹ درصد معامله‌گران این بازار معتقدند که تکنولوژی‌های مبتنی بر هوش مصنوعی می‌تواند آینده دنیای معامله‌گری را رقم بزنند. تحقیقات همچنین نشان می‌دهند که ۹۰ درصد از معامله‌گران موفق از ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی برای بهبود تحلیل‌های تکنیکال استفاده می‌کنند. در نتیجه وجود هوش مصنوعی در فارکس می‌تواند در آینده باعث ایجاد استراتژی‌های معاملاتی جدید شود. شیوه‌های معاملاتی نوینی که با توجه به سرعت و پیچیدگی بالایشان، می‌توانند عملکردی به مراتب بهتر از یک انسان را داشته باشند. در این بخش نگاهی ‌می‌اندازیم به جدیدترین نوآوری‌ها در دنیای تکنولوژی و بررسی می‌کنیم که موضوعات دنیای معامله‌گری فارکس را تغییر خواهند داد.

فناوری رایانش کوانتومی (Quantom Computing)

یکی از موضوعات داغی که دنیای کامپیوترهای کلاسیک را به کلی تغییر داده، شکل‌گیری و تکامل تکنولوژی‌ رایانش کوانتومی (Quantom Computing) است. این تکنولوژی  با استفاده از منطقی متفاوت از کامپیوترهای کلاسیک، امکان پردازش حجم عظیمی از اطلاعات را در یک بازه زمانی کوتاه فراهم می‌سازد. این امر، ربات‌های هوش مصنوعی در فارکس را قادر می‌سازد تا قدرت تحلیل و تصمیم‌گیری بهتری داشته باشند.

پیشرفت‌ علم یادگیری ماشین

دنیای یادگیری ماشین و هوش مصنوعی روز به روز در حال پیشرفت است. این حجم از پیشرفت به خصوص در ۱۰ سال اخیر، باعث جلب توجه شرکت‌های بزرگ دنیا نیز گشته است. همین موضوع باعث تزریق سرمایه این شرکت‌ها در حوزه استارت‌آپ‌های هوش مصنوعی شده است. استارت‌آپ‌هایی که تلاش در ارائه محصولی دارند که بتواند با استفاده از آنالیز اطلاعات و قدرت تصمیم‌گیری هوش مصنوعی، سرویسی برای سرمایه‌گذاری در بازار فارکس را ایجاد کند. از این میان می‌توان به شرکت‌هایی  Kensho، Algo Trader، Quantiaca اشاره کرد. بدون شک با پیشرفت علم یادگیری ماشین و هوش مصنوعی، به تعداد استارت‌آپ‌های مبتنی بر AI فعال در فارکس اضافه خواهد شد.

صرافی‌های غیرمتمرکز و رمزارز‌ها

رشد چشمگیر صرافی‌های غیر متمرکز (DeFi) و رمز‌ارز‌ها از دیگر اتفاقاتی است که آینده دنیای معاملات را تغییر خواهد داد. هوش مصنوعی از اهمیت بسیار بالایی در خریدفروش دارایی‌های دیجیتال برخوردار خواهد بود . سرعت معاملاتی بالای ربات‌های هوش مصنوعی در سایر بازراهای مالی سبب ایجاد تلاطم‌هایی خواهد شد که بازار فارکس نیز از تاثیرات آن‌ها بی‌نصیب نخواهد ماند. حرکت افراد به سمت استفاده بیشتر از پلتفرم‌های غیر متمرکز مبتنی بر قرارداد‌های هوشمند، نیازمند گسترش هوش مصنوعی جهت تامین امنیت این سیستم‌هاست.

بهبود میزان دسترسی به بازارهای مالی

نرم‌افزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی در حال حاضر به بخش جداناشدنی زندگی بسیاری از افراد تبدیل شده‌اند. ورود هوش مصنوعی در فارکس نیز باعث شده تا بسیاری از معامله‌گران استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی را یک امر ضروری بدانند. سیستم‌های هوش مصنوعی این قابلیت را دارند تا عملکرد معامله‌گران را بهبود ببخشند. در نتیجه معامله‌گری در فارکس نسبت به گذشته رقابتی‌تر خواهد بود. چرا که دسترسی افراد به اطلاعات بازار راحت‌تر و سریع‌تر می‌شود.

آموزش و تمرین استراتژی

بدون‌شک بسیاری از معامله‌گرانی که در آینده نزدیک وارد معامله‌گری فارکس می‌شوند، تکنیک‌های مرتبط با این حرفه را از طریق هوش مصنوعی فراگرفته‌اند. در نتیجه معامله‌گران قدیمی‌تر بازار باید دانش خود را به روز نگه دارند. چرا که به مراتب معامله‌گران جدیدتر، بیشتر از تاثیرات هوش مصنوعی در فارکس آگاهی داشته و ابزار به‌روزتری برای تحلیل اتفاقات بازار در دست دارند.

چالش‌ و ریسک‌های استفاده از هوش مصنوعی در فارکس

چالش‌ و ریسک‌های استفاده از هوش مصنوعی در فارکس

تا به اینجا ما تنها در خصوص مزایای ربات‌های هوش مصنوعی در فارکس صحبت کردیم. اما مانند هر سیستم دیگری، استفاده از هوش مصنوعی می‌تواند چالش‌ها و معایبی را نیز به همراه داشته باشد. در ادامه به برخی از این مشکلات میپردازیم.

۱. تکیه بیش از حد به هوش مصنوعی

اهمیت ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی در فارکس تا حدی است که کمتر معامله‌گری در دنیای امروز وجود دارد که از امکانات آن استفاده نکند. اما مشکل اینجاست که هیچ سیستم هوش مصنوعی وجود ندارد که با دقت ۱۰۰ درصد عمل کرده و در تمامی شرایط، تصمیمات درست اتخاذ کند. در نتیجه برخی معامله‌گران بدون در نظر گرفت نظرات خود و مشاوره با افراد حرفه‌ای و تنها بر اساس پیشنهاد یک سیستم هوش مصنوعی، وارد معامله می‌شوند. این دسته از معامله‌گران بدون توجه به عملکرد ضعیف سیستم‌های هوش مصنوعی در زمان‌های پرتلاطم بازار، خود را در معرض ضرر قرار می‌دهند.

۲. الگوهای اشتباه معاملاتی

این حقیقت که سیستم‌های هوش مصنوعی در فارکس امکان اشتباه دارند، اجتناب ناپذیر است. در نتیجه اینکه یک ربات همواره و در هر شرایطی بتواند بهترین راه را پیش پای معامله‌گر قرار دهد، رویایی دست نیافتنی است. برخی از این ربات‌‌ها با اطلاعات درستی Train نشده‌اند. در نتیجه این امکان وجود دارد که برداشت نادرستی از الگو‌های قیمتی در بازار داشته باشند. دنبال کردن کورکورانه این ربات‌ها، ممکن است سرمایه معامله‌گر را در معرض ریسک قرار دهد.

۳. عملکرد ضعیف ربات‌ها در زمان‌های پرتلاطم

پس از اندکی کار در بازار فارکس، متوجه این موضوع خواهید بود که بازار در مقابله با یک سری اتفاقات خاص، عکس‌العمل‌های ثابتی را از خود نشان می‌دهد. اما این موضوع در تمامی مواقع صدق نمی‌کند. دقیقا در چنین زمان‌هایی است که سیستم‌های هوش مصنوعی در فارکس به چالش کشیده می‌شوند. اتکای بیش از حد به این سیستم‌ها و در نظر نگرفتن اصول مدیریت سرمایه، در بسیاری از مواقع باعث ضررهای سنگین برای معامله‌گران می‌شود.

۴. قوانین محدودکننده از طرف نهادهای نظارتی

نهادهای دولتی و مالی برای شفافیت بیشتر، در تلاش هستند تا قوانین و استانداردهای مشخصی را برای استفاده از هوش مصنوعی در زمینه‌های مختلف وضع کنند. در نتیجه افرادی که از ابزارهای هوش مصنوعی در فارکس استفاده می‌کنند، باید در بازه‌های زمانی مشخص، قوانین مرتبط با حوزه فعالیت خود را بررسی کنند تا از قانونی بودن روند اطمینان حاصل نمایند. در بازارهای مالی، بسیار مهم است که معامله‌گران همواره اطلاعات منتشرشده توسط نهادهای اقتصادی از قبیل بانک مرکزی و سازمان‌ بورس و اوراق را مطالعه نمایند. عدم تبعیت از قوانین می تواند جرایم سنگینی را برای معامله‌گران به دنبال داشته باشد.

۵. امنیت سایبری و به خطر افتادن اطلاعات

اطلاعات شخصی و مالی در دنیای اینترنت همواره در معرض خطر هستند. ربات‌های هوش مصنوعی برای فعالیت در بازار فارکس، به صورت مستقیم به اطلاعات مالی شما در یک صرافی دسترسی خواهند داشت. استفاده از سیستم‌هایی که اصول امنیت اطلاعات در آن‌ها رعایت نمیشود، امکان به خطر افتادن داده‌ها از طریق هک شدن یا دسترسی غیر مجاز را افزایش می‌دهد.

۶. بهینه‌سازی بیش از حد برای ربات‌های هوش مصنوعی

همانطور که اشاره کردیم، ربات‌‌ها با استفاده از اطلاعاتی که در اختیار دارند، شروع به یادگیری در خصوص یک موضوع خاص می‌کنند. سپس در مرحله ارزیابی، عملکرد مدل هوش مصنوعی در خصوص داده‌هایی که پیش‌تر به آن‌ها دسترسی نداشته است، مورد بررسی قرار می‌گیرد. اما در این میان مدل‌هایی وجود دارند که در مرحله آموزش، بیش از حد نیاز اطلاعات دریافت می‌کنند. این موضوع باعث ایجاد پدیده‌ای به نام Overfitting می‌شود. در نتیجه بهتر است مدل‌هایی را انتخاب نمایید که به جای میلیون‌ها منبع، اطلاعات خود را از منابع محدود ولی معتبری دریافت کنند. در این حالت احتمال اینکه با یک مدل overfit سرکار داشته باشید، به مراتب کمتر خواهد بود.

۷. پیچیدگی سیستم‌های هوش مصنوعی در فارکس

از آنجایی که سیستم‌های هوش مصنوعی پیشرفته از شبکه‌های عصبی با لایه‌های بسیار زیاد استفاده می‌کند، یک اشتباه کوچک در پیاده‌سازی یکی از زیرلایه‌ها ممکن است دقت پیش‌بینی توسط مدل را کاهش دهد. مشکل اینجاست که یافت ایراد و رفع آن به علت پیچیدگی در پیاده‌سازی، کار سخت و زمان‌بری خواهد بود. اگر این مشکل سریعا توسط افراد متخصص رفع نشود، می‌تواند زیان‌های مالی سنگینی را به معامله‌گران تحمیل کند.

سخن آخر

بهره‌گیری از تکنولوژی‌های هوش مصنوعی در بازارهای مالی در سال‌های اخیر در میان معامله‌گران طرفداران فراوانی پیدا کرده است. بسیاری از شرکت‌های سرمایه‌گذاری علاوه بر استفاده از تجربه و دانش معامله‌گران حرفه‌ای، از تحلیل‌های هوش مصنوعی هم برای یافت موقعیت‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری نیز استفاده می‌کنند. هوش مصنوعی با پردازش اطلاعات در کسری از ثانیه، می‌تواند به سرعت تصمیم‌گیری کرده و با توجه به فاکتورهای مختلف، سناریو‌های آینده را نشان دهد. هوش مصنوعی به معامله‌گران تازه‌کار این امکان را می‌دهد که استراتژی معاملاتی شخصی خود را در معرض آزمایش و نتایج حاصل را به بهترین روش مورد بررسی قرار دهند. معامله‌گران حرفه‌ای هم می‌توانند تجربیات شخصیشان را با اطلاعات حاصل از هوش مصنوعی ترکیب کنند و به یک فرمول دقیق‌ و سودآور برسند.

البته معامله‌گران برای استفاده از هوش مصنوعی در فارکس با چالش‌هایی هم همراه هستند. برای مثال، اتکای بیش‌ از حد معامله‌گران به هوش مصنوعی بدون در نظر گرفت احتمال اشتباه، نتایج جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت. به همین دلیل به معامله‌گران پیشنهاد می‌شود که خودشان نیز همواره اتفاقات بازار را پیگیری کرده و با قوانین این حوزه آشنایی بیشتری داشته باشند. بکارگیری هوش مصنوعی در فارکس به معنای کسب سریع درآمد از این بازار نیست؛ اما به فرآیند کسب درآمد مداوم از این بازار سرعت می‌بخشد.

👈 بهترین بروکرهای فارکس برای ایرانیان

آنچه خـواهید خـواند:

آخریـن بررسی شده‌های بازار سرمایه