لوگوی چراغ

ورود سرمایه به ETFهای بیت کوین از ETFهای طلا پیشی گرفت. آیا ارزش بازار بیت کوین از طلا عبور خواهد کرد؟

0 دیدگاه
ورود سرمایه به ETFهای بیت کوین از ETFهای طلا پیشی گرفت.

به گزارش کوین مارکت کپ به نقل از CoinGape، صندوقهای قابل معامله بیت کوین (ETF) با پشتوانه مستقیم بیت کوین، هفته گذشته با استقبال قابل توجهی مواجه شدند. این نشان می‌دهد که علاقه‌ سرمایه‌گذاران به خرید مستقیم بیت کوین در حال افزایش است. همچنین خروج سرمایه از صندوق‌های ETF با پشتوانه طلا در سال جاری تاکنون به 3.6 میلیارد دلار رسیده است. این نشان می‌دهد که برخی سرمایه‌گذاران در حال خروج از طلا و انتقال سرمایه‌شان به بیت کوین هستند!

با معرفی صندوق‌های قابل معامله بیت کوین (ETF) با پشتوانه مستقیم، که تا حدی به عنوان جایگزینی مدرن برای سرمایه‌گذاری در طلا تبلیغ می‌شدند، شاهد تغییر قابل توجهی در رفتار سرمایه‌گذاران بوده‌ایم. از زمان راه‌اندازی این صندوق‌ها در تاریخ ۱۱ ژانویه، میلیاردها دلار به سمت آن‌ها سرازیر شده است، در حالی که مقدار قابل توجهی سرمایه از صندوق‌های ETF طلا خارج شده است.

صندوق‌های قابل معامله بیت کوین (ETF) بر صندوق‌های ETF طلا سایه می‌اندازند

دو صندوق بزرگ ETF طلا به لحاظ دارایی تحت مدیریت، SPDR Gold Shares (GLD) و iShares Gold Trust (IAU)، شاهد خروج خالص سرمایه بوده‌اند. GLD که سال 2024 را با 58 میلیارد دلار دارایی تحت مدیریت آغاز کرد و IAU با 26 میلیارد دلار، هر دو با این روند مواجه شده‌اند. خروج سرمایه از صندوق‌های ETF طلا پس از معرفی 10 صندوق ETF قابل معامله با پشتوانه مستقیم بیت کوین (Spot Bitcoin ETF) شدت بیشتری گرفت.

صندوق‌های قابل معامله بیت کوین (ETF) با استقبال گسترده مواجه شده‌اند و دو صندوق بزرگتر آنها تنها پس از گذشت یک ماه از راه‌اندازی، تقریباً 10 میلیارد دلار دارایی تحت مدیریت جذب کرده‌اند. در هفته گذشته، یعنی از 18 تا 23 فوریه، با وجود خروج قابل توجه سرمایه در اواخر هفته، ETFهای اسپات بیت کوین شاهد ورودی 777.79 میلیون دلاری بودند. در مقابل، ETFهای طلا در همین هفته گذشته خروج خالص 608.24 میلیون دلاری را تجربه کردند که به خروج عظیم سالانه آنها اضافه شده است.

با وجود این، این به معنای انتقال مستقیم سرمایه از طلا به بیت کوین نیست. بین 11 تا 14 ژانویه، سرمایه‌گذاران حدود 2.6 میلیارد دلار از GLD و 507 میلیون دلار از IAU خارج کردند. این امر کاملاً در تضاد با سال گذشته است که هر دو صندوق شاهد ورودی‌های قابل توجهی بودند.

خروج سرمایه از ETFهای طلا

از ابتدای سال جاری، 11 مورد از 14 صندوق ETF طلا که در ETF.com بررسی شده‌اند، خروج خالص سرمایه داشته‌اند. این بدان معناست که سرمایه بیشتری از این صندوق‌ها خارج شده است تا آنچه وارد شده. به گفته ETF.com، از ابتدای سال جاری، صندوق‌های ETF طلا خروج سرمایه عظیم 3.6 میلیارد دلاری را تجربه کرده‌اند. این ارقام نشان می‌دهد که علاقه‌ی سرمایه‌گذاران به طلا در حال کاهش است.

جذب سرمایه توسط ETFهای جدید اسپات بیت کوین

دو صندوق پیشرو جدید اسپات بیت کوین، BlackRock’s IBIT و Fidelity’s FBTC، به استثنای Grayscale’s GBTC که از قبل به عنوان یک صندوق با پایان بسته وجود داشت، از زمان آغاز به کار خود در ژانویه به طور مشترک نزدیک به 10 میلیارد دلار دارایی تحت مدیریت جذب کرده‌اند. این ارقام نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران با اشتیاق به سمت ETFهای جدید اسپات بیت کوین رفته‌اند. با احتساب خروج سرمایه از GBTC، کل ETFهای اسپات شاهد بیش از 5 میلیارد دلار ورودی خالص بوده‌اند. این بدان معناست که با وجود خروج سرمایه از GBTC، سرمایه‌گذاران همچنان به سرمایه‌گذاری در ETFهای اسپات جدید بیت کوین تمایل دارند.

آیا بیت کوین می‌تواند ارزش بازار طلا را پشت سر بگذارد؟

تحلیلگران ارزهای دیجیتال نسبت به عملکرد بیت کوین در آینده خوشبین هستند و انتظار دارند با پیروی از رویکرد نقره، ارزش بازار طلا را تحت الشعاع قرار دهد. مدیر کلان اقتصادی جهانی Fidelity، صادرکننده Spot Bitcoin ETF، Jurien Timmer، پیش‌بینی کرده است که ارزش بازار بیت کوین به طور قابل توجهی افزایش یابد. تیمر انتظار دارد که ارزش بازار بیت کوین به 6 تریلیون دلار چشمگیر برسد که معادل یک چهارم ارزش بازار “طلای پولی” است.

در تحلیل خود، تیمر مقایسه‌ای بین بخش طلا که برای مقاصد پولی استفاده می‌شود (که حدود 40 درصد از کل ذخایر رو زمینی طلا تخمین زده می‌شود) و ارزش بازار بالقوه بیت کوین انجام می‌دهد. او اشاره کرد که طلای پولی، به استثنای استفاده آن در جواهرات یا صنایع، در حال حاضر حدود 6 تریلیون دلار ارزش دارد. بنابراین، اگر قیمت بیت کوین با رسیدن به ارزش بازار 6 تریلیون دلاری افزایش یابد، در مقایسه با طلای پولی، این یک نقطه عطف قابل توجه خواهد بود.

آیا پیش بینیهای PlanB در مورد بیت کوین محقق میشوند؟

در حالی که سایر تحلیلگران چشم انداز روشنی برای بیت کوین ترسیم میکنند، PlanB تحلیلگر مشهور بیت کوین که با مدل “انباشت به جریان” (Stock-to-Flow) خود شناخته میشود، پیش بینی جسورانه‌ای در مورد مسیر آینده قیمت بیت کوین ارائه کرده است.

طبق آخرین تجزیه و تحلیل PlanB، او انتظار افزایش قابل توجهی در ارزش بیت کوین در سالهای آتی دارد و بین بیت کوین و طلا همبستگی برقرار میکند. او اشاره میکند که در حال حاضر یک بیت کوین معادل 26 اونس طلا است که ارزش هر اونس طلا را 2000 دلار میکند.

با نگاهی به سال های 2024 و 2025، PlanB پیش بینی میکند که قیمت بیت کوین به طور قابل توجهی به حدود 100 اونس طلا افزایش یابد که به معنای 200000 دلار به ازای هر بیت کوین است. علاوه بر این، PlanB پیش بینی میکند که قیمت بیت کوین تا سال 2024 به 35 اونس طلا (حدود 70000 دلار) و تا سال 2025 به 300 اونس طلا (حدود 600000 دلار) برسد. این پیش‌بینی به معنای یک ارزش بازار 12 تریلیون دلاری برای بیت کوین است که به ارزش بازار بیش از 13 تریلیون دلاری طلا نزدیک‌تر است.

👈 همین امروز با ثبت نام در بروکر لایت فایننس و ورود به حساب ECN، از مزایای معامله بیت کوین با اسپرد مناسب در آن لذت ببرید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *