افزایش قیمت طلا در سه ماهه اول سال ۲۰۲۴

افزایش قیمت طلا در سه ماهه اول سال ۲۰۲۴

5 ماه پیش 635 بازدید 0 دیدگاه

قیمت طلا در سه ماهه اول ۲۰۲۴ به احتمال زیاد افزایش خواهد یافت! از این رو بهترین گزینه برای معاملات شما خواهد بود.

به گزارش DailyFX، طلا در سال ۲۰۲۳ نوسانات زیادی داشت. از ابتدای سال تا ماه مه، قیمت آن حدود ۱۵ درصد افزایش یافت، سپس در اکتبر ۱۳ درصد کاهش یافت و در اوایل دسامبر به بالاترین سطح تاریخی خود رسید. چندین عامل در حال تأثیرگذاری بر قیمت طلا هستند که به نظر می‌رسد در آستانه سه ماهه اول ۲۰۲۴ به همان سمت حرکت کنند. این عوامل به تشکیل فرضیه معاملاتی کمک می‌کنند و در ادامه همراه با ملاحظات فنی توضیح داده شده‌اند.

ضعف دلار آمریکا و کاهش نرخ بهره خزانه‌داری، از طلا حمایت میکنند.

هنگامی که دلار ضعیف می‌شود، طلا برای خریداران خارجی ارزان‌تر می‌شود. این امر باعث افزایش تقاضا برای طلا و افزایش قیمت آن می‌شود. از سوی دیگر، هنگامی که نرخ بهره افزایش می‌یابد، سرمایه‌گذاران می‌توانند با سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه دولتی ایالات متحده سود بیشتری کسب کنند. این امر باعث کاهش تقاضا برای طلا و کاهش قیمت آن می‌شود. طلا به عنوان یک دارایی امن شناخته می‌شود که در برابر تورم و نوسانات اقتصادی مقاوم است. هنگامی که نرخ بهره کاهش می‌یابد، هزینه نگهداری طلا کاهش می‌یابد. این امر باعث افزایش جذابیت طلا به عنوان یک سرمایه‌گذاری می‌شود.

علیرغم اینکه فدرال رزرو هنوز احتمال افزایش نرخ بهره دیگری را رد نکرده است، بازارها تصمیم گرفته‌اند که مسیر نرخ بهره فدرال رزرو نزولی است. این امر از طریق کاهش شدید نرخ‌های بهره خزانه‌داری و حرکت بعدی دلار به سمت پایین آشکار می‌شود. نمودار زیر نشان می‌دهد که چگونه قیمت طلا در حالی که ارزش دلار و نرخ بهره کاهش یافته است، تا چه اندازه افزایش یافته است. بنابراین، حتی اگر قیمت طلا متوقف شود، روند نزولی نرخ‌ها و ارزش دلار به احتمال زیاد قیمت XAU/USD را حداقل پشتیبانی خواهد کرد.

قرار گرفتن قیمت Spot طلا، DXY و بازده 10 ساله ایالات متحده روی هم

قیمت نقطه ای طلا (خط طلایی) با معیار ارزش دلار آمریکا یا همانDXY (خط سبز) و بازده 10 ساله ایالات متحده (آبی) روی هم قرار گرفته‌اند. چشم‌انداز کلان اقتصادی ایالات متحده نامشخص است، اما مکالمات در مورد دو نتیجه احتمالی پیشرفت کرده است: فرود نرم یا فرود سخت. در حالت فرود نرم، تورم پیشرفت‌های زیادی در رسیدن به هدف 2 درصدی خواهد کرد، که اجازه می‌دهد نرخ بهره کاهش یابد در حالی که اقتصاد رشد متوسطی را نشان دهد. فرود سخت ترسناک‌تر است و باعث می‌شود رشد اقتصادی و بیکاری تا حدی بدتر شود که فدرال رزرو مجبور شود برای تحریک مجدد اقتصاد، نرخ بهره را کاهش دهد.

در هر دو حالت، انتظار می‌رود نرخ بهره کاهش یابد. سناریویی که ارزش طلا را تقویت می‌کند و این حتی قبل از در نظر گرفتن جذابیت پناهگاه امن فلز ارزشمند است. سال آینده احتمالاً شاهد ادامه دو درگیری ژئوپلیتیک بزرگ و احتمال دیگری در آسیا خواهیم بود.

تحلیل تکنیکال طلا (XAU/USD)

از نظر تکنیکال، چشم‌انداز صعودی طلا کمی پیچیده‌تر از آن چیزی است که فرضیه‌های بنیادی نشان می‌دهند. دلیل این امر این است که مقدار زیادی از پویایی مثبت قبلاً در قیمت‌ها لحاظ شده است. این بدان معناست که احتمال افزایش قیمت طلا در کوتاه‌مدت کمتر است.

با توجه به این که قیمت طلا در حال حاضر در یک روند صعودی است، انتظار می‌رود که در آینده نزدیک اصلاح شود. این اصلاح معمولاً به این صورت است که قیمت طلا به یک سطح حمایتی می‌رسد و سپس دوباره به سمت بالا حرکت می‌کند. در این مورد، اولین سطح حمایتی برای طلا در حدود 2010 دلار است. اگر قیمت طلا به این سطح برسد، ممکن است فرصت خوبی برای ورود به معامله باشد. اگر قیمت طلا از این سطح عبور کند، ممکن است اصلاح عمیق‌تری رخ دهد و قیمت به 1956 دلار برسد. روند صعودی میان‌مدت طلا نشان می‌دهد که این دارایی در گذشته نیز اصلاحاتی را تجربه کرده است. این اصلاحات معمولاً فرصت‌های خوبی برای معامله‌گران ایجاد کرده‌اند. بنابراین، منطقی است که احتمال ایجاد اصلاح دیگری در سه ماهه اول سال 2024 را پیش‌بینی کنیم.

اگر قیمت طلا به سمت بالا حرکت کند، اولین سطح مقاومت در 2075 دلار خواهد بود. اگر قیمت از این سطح عبور کند، سطح مقاومت بعدی 2146.79 دلار خواهد بود که بالاترین قیمت ثبت شده طلا است. با این حال، قبل از ورود به این معامله، باید صبر کنید تا قیمت به اندازه کافی اصلاح شود تا ریسک معامله کاهش یابد.

نمودار قیمت طلای Weekly (XAU/USD)

👈 معامله طلا با اسپرد پایین در فارکس با ثبت نام در بروکر وینگو مارکتس

آنچه خـواهید خـواند:

آخریـن بررسی شده‌های بازار سرمایه