لوگوی چراغ

طلایی که رکوردشکنی میکند و پاول، زمزمه‌های کاهش نرخ بهره را سر میدهد.

0 دیدگاه
طلایی که رکوردشکنی میکند و پاول، زمزمه‌های کاهش نرخ بهره را سر میدهد.

بر اساس گزارش رویترز در روز پنجشنبه ۷ مارس (۲۰۲۴)، قیمت طلا پس از اظهارات جروم پاول، رئیس بانک مرکزی ایالات متحده، که انتظارات برای کاهش نرخ بهره آمریکا در سال جاری را تقویت کرد، به بالاترین رقم خود در تاریخ رسید.

طلا تمایل دارد زمانی که نرخ بهره پایین باشد، رونق بگیرد زیرا این امر هزینه فرصت نگهداری طلای بدون بازده را کاهش می دهد.

قیمت هر اونس طلای نقدی ۰.۴ درصد افزایش یافت و به ۲۱۵۵.۹۰ دلار رسید. قیمت آتی طلای آمریکا ۰.۳ درصد افزایش یافت و به ۲۱۶۳.۵۰ دلار رسید.

قیمت طلا امروز تا رکورد ۲,۱۶۱.۰۹ دلار بالا رفت و در حال ثبت طولانی‌ترین روند صعودی درون‌روز خود از حداقل نوامبر ۲۰۲۱ است.

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو آمریکا، روز چهارشنبه اعلام کرد در صورتی که «اقتصاد به طور گسترده همانطور که انتظار می‌رود پیشرفت کند» و مقامات از کاهش پایدار تورم اطمینان بیشتری پیدا کنند، کاهش نرخ بهره «احتمالاً در اواخر امسال مناسب خواهد بود». پاول قرار است امروز دوباره سخنرانی کند.

آرتور پریش، تحلیلگر اس‌پی آنجل، می‌گوید: «عامل اصلی این افزایش اخیر قیمت طلا، کاهش مداوم بازده حقیقی است، زیرا انتظارات تورم همچنان کاهش می‌یابد و خریداران را از حساب‌های بازار پول و اوراق خزانه به سمت طلا سوق می‌دهد.»

با توجه به سخنان پاول و اطلاعات منتشر شده در همان روز مبنی بر شرایط ضعیف‌تر بازار کار، سبب شد تا نرخ بهره اوراق قرضه دولتی آمریکا و دلار آمریکا کاهش یابد و تقاضا برای طلا افزایش پیدا کند. گزارش اشتغال نهایی فوریه آمریکا که روز جمعه منتشر می‌شود، احتمالاً روشن‌تر خواهد کرد که آیا کاهش سطح نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا اتفاق خواهد افتاد یا خیر. مارکوس گاروی، رئیس تیم استراتژی کالاهای بازرگانی در مک‌کوئری گفت:

اگر داده‌های بازار کار یا داده‌های تورم هفته آینده نشانه‌ای از ضعف را نشان دهند، طبق سطوح فنی، ۲۳۰۰ دلار به عنوان هدف کوتاه‌مدت در نظر گرفته خواهد شد، اما این پدیده کوتاه مدت خواهد بود و قبل از اینکه قیمت‌ها تصحیح و مستحکم شوند، اتفاق خواهد افتاد.

قیمت نقره نقدی هم بر روی ۲۴.۱۴ دلار ثابت ماند، در حالی که پلاتین با ۱.۲ درصد افزایش به ۹۱۸.۲۵ دلار به ازای هر اونس رسید.

پالادیم پس از افزایش ۱۲ درصدی در روز گذشته، با ۰.۶ درصد کاهش به ۱,۰۳۶.۲۶ دلار رسید.

تحقیقات سیتی در یادداشتی نوشت: «قیمت‌ها می‌توانند با نزدیک شدن به کاهش تولید، عرضه ضعیف ثانویه و عوامل کلان از جمله داده‌های اقتصادی ضعیف‌تر ایالات متحده و چاپ اعتبارات قوی چین بیشتر افزایش یابد.»

👈 خرید و معامله طلا با ثبت نام در بروکر لایت فایننس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *