آشنایی با نکاتی برای ساخت پرتفوی حرفه ای در بورس

آشنایی با نکاتی برای ساخت پرتفوی حرفه ای در بورس

10 ماه پیش 1K بازدید 0 دیدگاه

موفقیت در بازار بورس مانند هر بازار دیگری نیازمند انتخاب یک رویکرد مناسب و سازمان دهی شده است. در غیر این صورت سرمایه گذاران درگیر خرید و فروشهای بدون برنامه ای خواهند شد که سود یا زیان آنها را بیشتر به بخت و اقبال وابسته میسازد. تمام کسانی که میخواهند وارد دنیای بورس شوند، باید تکنیکهای سرمایه گذاری و خرید سهام شرکتهای پربازده بورسی را شناسایی کنند و در آنها سرمایه گذاری نمایند. اما کاهش ریسک سرمایه گذاری با متنوع سازی سرمایه ها و یا ساخت پرتفوی حرفه ای امکان پذیر است.

این موضوعی است که تمام سرمایه گذاران مطرح دنیا روی آن اتفاق نظر دارند. اما در بازار سرمایه امروز چطور میتوان حساب شده و دقیق عمل کرد و بهترین سبد سهام و یا پرتفوی را تشکیل داد؟ برای این کار روشهای علمی و تجربی متعددی وجود دارد. برای آشنایی با این روشها و آگاهی از معنای سبد سهام با ادامه این مطلب از چراغ همراه باشید.

سبد سهام یا پرتفوی چیست؟

پس از دریافت کد بورسی و ثبت نام در کارگزاریها برای آنکه بتوانید به انجام معاملات بورسی بپردازید، لازم است تا با ریزه کاریهای متعددی آشنا شوید. شما به عنوان یک سرمایه گذار فردی، نیازمند دانستن چگونگی تعیین تخصیص داراییهای خود هستید. باید تلاش کنید تا داراییهایتان بهترین تطابق را با استراتژی و اهداف سرمایه گذاری شخصی شما داشته باشد. برای این کار لازم است تا در ساخت پرتفوی حرفه ای و یا یک سبد سهام خوب دقت زیادی را به کار گیرید. سبد سهام یا پرتفوی بورسی ترکیبی مناسب از انواع سهمهایی است که سرمایه گذاران آنها را خریداری میکند. هدف از تشکیل پرتفوی، تقسیم کردن ریسک سرمایه گذاری بین چند سهم است. در این صورت، سود یک سهم میتواند ضرر سهمهای دیگر را جبران کند. پرتفوی بورسی متشکل از سهمهای متنوعی است که میتوانند به لحاظ بنیادی باهم تفاوت زیادی داشته باشند.

سبد سهام یا پرتفوی شامل چه سهمهایی است؟

سبد سهام یا پرتفوی

دقت داشته باشید که یک سبد سهام و یا پرتفوی مناسب میتواند تمام گروه های بورسی را شامل شود. بنابراین یک سرمایه گذار میتواند از هر گروه یک یا دو سهم مناسب در سبد خود داشته باشد. یک پرتفوی بورسی میتواند شامل شرکتهای سرمایه گذاری، گروه خودرویی، پالایشی، پتروشیمی، دارویی، غذایی، و … باشد. اما مسلماً پول شما آنقدری نیست که بتوانید از همه گروه ها سهمی در سبد خود داشته باشید. صندوقهای سرمایه گذاری گزینه بسیار مناسبی برای شما هستند که میتوانید سهام آنها را خریداری نمایید.

به توصیه کارشناسان سرمایه گذاری، افراد میتوانند بخشی از سبد سهام خودشان را به شرکتها و هولدینگها اختصاص دهند. همچنین بهتر است که ترکیبی از سهامهای بزرگ و کوچک را در سبد خود بگنجانند. خلاصه کلام این که داشتن سهمهایی که مخالف هم حرکت میکنند برای ساخت پرتفوی حرفه ای ضروری است. به یاد داشته باشید که تمام این اقدامات برای کاهش ریسک سرمایه گذاری در بورس هستند.
حال که با مفهوم سبد سهام به خوبی آشنا شدید، در ادامه میخواهیم راجع به اصول و نکاتی برای ساخت پرتفوی حرفه ای در بازار بورس صحبت کنیم.

تنوع بخشی، میانبری برای ساخت پرتفوی حرفه ای

تنوع بخشی در ساخت پرتفوی حرفه ای

احتمالاً این ضرب المثل قدیمی که میگوید همه تخم مرغها را در یک سبد نگذارید، را شنیدید. فلسفه ساخت پرتفوی حرفه ای در بورس نیز به همین شکل است. توزیع وزن سرمایه بر روی چند سهم به جای تک سهم شدن، اولین گام استانداردی است که در تشکیل سبد سهام باید انجام داد. با این کار هم ریسک کاهش پیدا میکند، هم تسلط شما بر سهمهایتان افزایش مییابد.

اگر سبد سهام خود را تنها از درون یک صنعت بسازیم، در واقع در حال کوبیدن آب در هاون هستیم! تشکیل پرتفوی از درون یک صنعت خاص، به اندازه‌ عدم تشکیل سبد سهام ریسک به دنبال خواهد داشت. فرض کنیم سبد سهام خود را صرفاً از یک صنعت انتخاب نموده اید. اگر زمانی بر اثر رویدادهای اقتصادی کل صنعت موردنظر دچار رکود شود، احتمالاً کلیه سهمها با افت قیمت مواجه خواهند شد و قسمت زیادی از سرمایه شما از بین خواهد رفت.
برای تشکیل یک سبد متنوع جهت ساخت پرتفوی حرفه ای، رویکردهای مختلفی مثل سبد مبتنی بر ارزش بازار و سبد هم وزن وجود دارد.

سبد مبتنی بر ارزش بازار

میدانید که سبدهای مبتنی بر ارزش بازار چگونه به شما در ساخت پرتفوی حرفه ای کمک میکند؟ در این روش، وزن سهام هر شرکت در سبد با توجه به ارزش بازار آن شرکت در مقایسه با سهمهای دیگر سبد تعیین میشود. یعنی اگر ۱۵ سهم با بیشترین ارزش بازار انتخاب کنیم و ارزش بازار سهم اول نسبت به سهم دوم ۲۰ درصد بیشتر باشد، وزن سهم اول در سبد هم باید ۲۰ درصد بیشتر از وزن سهم دوم باشد. وزن هر سهم در سبد با توجه به نسبت ارزش خرید آن سهم به کل ارزش سبد تعیین میشود. ارزش بازار شرکت هم برابر تعداد کل سهام شرکت ضرب در قیمت آن سهم خواهد بود.

تشکیل سبدهای هم وزن

بر خلاف سبد مبتنی بر ارزش بازار، سبدهای هم وزن به صورت یکنواخت توزیع میشوند. این تقسیم بندی منطقی تاثیر زیادی در ساخت پرتفوی حرفه ای شما خواهد داشت. ساختار سبد هم وزن بسیار است. چون وزن تمام سهمها در این سبد بدون توجه به اینکه ارزش بازار شرکتهای مربوطه چقدر است با یکدیگر برابر میباشند. فرض کنید یک میلیون تومان برای خرید ده سهم جهت تشکیل یک سبد در نظر میگریم. در این سبد باید ۱۰۰ هزار تومان برای خرید هر یک از ده سهم اختصاص یابد که مجموع خرید آنها یک میلیون تومان شود. دقت داشته باشید که خود سهمها میتوانند از میان شرکتهای بزرگ و پیش رو بر اساس ارزش بازار انتخاب شوند.

توجه به قابلیت نقدشوندگی سهام برای ساخت پرتفوی حرفه ای

نقدشوندگی

یکی از ویژگیهای یک سهام خوب در سبد این است که قابلیت نقدشوندگی داشته باشد؛ یعنی بتوان فوراً آن را به وجه نقد تبدیل کرد. فرض کنید که شما سرمایه خودتان را به یک دستگاه خودرو تبدیل کرده اید. اما پس از گذشت مدت زمانی به هر دلیلی نیاز به پول نقد پیدا میکنید و مجبور میشوید خودرو را بفروشید. روشن است که از زمان تصمیم به فروش تا فروش و دریافت وجه با مشکلات فراوانی نظیر پیدا شدن مشتری، توافق برای معامله، انتقال سند و… مواجه خواهید شد. در بورس هم به همین شکل است. وقتی که با خرید سهام در بورس سرمایه گذاری میکنید، به محض تصمیم به فروش تمایل دارید که سرمایه تان در کوتاهترین زمان ممکن به پول نقد تبدیل شود. بنابراین توجه به قابلیت نقدشوندگی برای ساخت پرتفوی حرفه ای در بورس بسیار مهم است.

چگونه میتوان قابلیت نقدشوندگی سهام را تشخیص داد؟

برای آنکه قابلیت نقدشوندگی یک سهم را بدانید باید به دو آیتم تعداد روزهایی که سهم معامله شده و حجم معاملات توجه نمایید. خب اگر سهمی در طول یک سال ۳ یا ۴ ماه بسته بوده، به درد خرید نمی‌خورد. چرا که وقتی بازار مثبت باشد و بخواهید سرمایه تان را نقد کنید حساب شما بلوکه است و نمیتوانید کاری از پیش ببرید. برای این کار با بررسی تابلوی سهم، سابقه معاملات سهم را به دست آورید. مورد بعدی که باید به آن توجه داشته باشید، حجم معاملاتی سهام میباشد. فرض کنید که قیمت سهمی ۵۰۰ میباشد و شما ۱ میلیارد از این سهم را خریداری میکنید. اگر این سهم روزی ۱ میلیون معامله شود، یعنی ۵۰۰ میلیون نصیب شما میشود و این برایتان مناسب نیست. اما اگر همین سهم روزی ۱۰ میلیون معامله شود، ۵ میلیارد نصیب شما خواهد شد که برایتان سودآور خواهد بود.

سخن آخر

در این مقاله از سری مقالات آموزش بورس چراغ به بررسی نکاتی پرداختیم که به شما برای ساخت پرتفوی حرفه ای در بورس کمک میکنند. تحقیق، قدرت تحلیل، توانایی تصمیم گیری، صبر و شکیبایی برای رسیدن به موفقیت در این زمینه ضروری است. دقت داشته باشید که در صورت نداشتن تخصص بهتر است به معامله و خرید و فروش دست نزنید و از یک تیم کارشناسی برای چیدمان سبد بورسی خود کمک بگیرید.

👈 چراغ پایگاه بررسی صرافی ارز دیجیتال، بروکر فارکس و بورس

فرصت هیچ یادگیری را از دست ندهید! به ترتیب بخوانید :

آنچه خـواهید خـواند:

آخریـن بررسی شده‌های بازار سرمایه

دیدگاه خود را درباره” آشنایی با نکاتی برای ساخت پرتفوی حرفه ای در بورس ”با ما در میان بگذارید.