نماد بورسی چیست و چه کاربردی دارد؟

نماد بورسی چیست و چه کاربردی دارد؟

10 ماه پیش 2K بازدید 0 دیدگاه

فعالان اصلی در بازار بورس به دو دسته تقسیم بندی میشوند. دسته اول شرکتهایی هستند که سهامشان در بورس عرضه میگردد، مثل شرکت ایران خودرو، شرکتهای پالایشی مختلف و غیره. دسته دوم هم افرادی هستند که در بورس به خرید و فروش سهام میپردازند. مثل افراد حقیقی و حقوقی که در بورس فعالیت دارند و سهم خرید و فروش مینمایند.

نکته ای که وجود دارد این است که تمام فعالان بورس نیاز به شناسه ای دارند که به وسیله آن در بازار شناخته میشوند. مثلاً هر فردی که در بازار سرمایه فعال است و کار خرید و فروش انجام میدهد، شناسه اش همان کد بورسی است. اما سهام شرکتهایی که در بورس فعال هستند هم با یک شناسه خاص مشخص میشوند که به آن نماد بورسی میگویند. در این مقاله از سری مقالات آموزش بورس چراغ به بررسی انواع نمادهای بورسی و چگونگی ساختار آنها در بازار بورس خواهیم پرداخت.

نماد بورسی چیست و ساختار آن چگونه است؟

نماد بورسی

نمادهای بورسی (Stock symbols)، حوزه فعالیتی شرکتهای مختلف در بازار بورس را به ما نشان میدهند. با استفاده از نماد بورسی هر شرکت میتوان تشخیص داد که آن شرکت در کدام بخش از صنایع فعال میباشد. هر نماد بورسی از دو قسمت تشکیل میشود. بخش اول معرف صنعتی است که شرکت در آن فعالیت میکند و سایر حروفی که در ادامه می آیند، مخففی از نام شرکت هستند.

برای درک بهتر موضوع به این دو مثال توجه نمایید. نماد «خساپا» که مربوط به خودروسازی سایپا میباشد را در نظر بگیرید. بخش اول این نماد یعنی حرف «خ»، معرف صنعتی است که سایپا در آن فعالیت میکند؛ یعنی خودروسازی. الباقی حروف در این نماد هم نام اختصاری شرکت سایپا است که با «ساپا» نشان داده شده است. مثال بعدی نماد «دجابر» است که بخش اول آن یعنی حرف «د» مربوط به صنعت داروسازی میباشد. «جابر» هم مخفف نام شرکت جابربن حیان است.

آشنایی با انواع نمادهای بورسی

انواع نمادهای بورسی

همانطور که گفتیم حروف اختصاری در ابتدای هر نماد بورسی نشان دهنده صنعتی خاص میباشد. در واقع هر کدام از شرکتهای وارد شده به بازار بورس ایران در صنعت مختص به خودشان دسته بندی شده اند. بنابراین شناخت صنایع مختلف در بورس ایران، پیش از ورود به این بازار و فعالیت در آن بسیار حائز اهمیت میباشد. به همین جهت در ادامه برای آشنایی هرچه بیشتر شما مخاطبان گرامی با صنایع بورس ایران، برخی از صنایع و نمادها و شرکتهای زیرمجموعه مرتبط با آنها را معرفی خواهیم کرد.

نام صنعتنماد صنعتشرکت‌های زیر مجموعه
اطلاعات و ارتباطاتاِ«های وب»، «اپرداز» و «اوان»
ماشین‌آلات و دستگاه‌های برقی   ب«بسویچ»، «بموتو» و «بکام»
لاستیک و پلاستیک     پ«پلاسک»، «پردرخش» ، «پاسا»
انبوه‌سازی، املاک و مستغلات    ث«ثمسکن»، «ثعمرا» و «ثتران»
محصولات کاغذی و چوبیچ«چکاپا»، «چکارن» و «چکاوه»
حمل‌ونقل و انبارداری    حتوکاریل (از استثنائات این گروه)
خودرو و ساخت قطعات  خ«خودرو»، «خساپا» و «خپارس»
مواد و محصولات داروییدکاسپین، هجرت و برکت (استثنائات این گروه)
خدمات فنی و مهندسی ر«رمپنا»، «رنیک» و «رتکو»
زراعت و خدمات وابستهزتلیسه و سیمرغ (از استثنائات این گروه)
سیمان، آهک و گچس«ستران» و «سبزوا»
فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ایش«شبندر»، «شسپا» و «شتران»
محصولات غذاییغتبرک و بهپاک (از استثنائات این گروه)
قند و شکرق«قنیشا»، «قلرست» و «قثابت»
فلزات اساسیفهرمز، میدکو، کیمیا، کاوه، ارفع، زنگان
منسوجاتن«نطرین» و «نمینو»
بانک‌ها و موسسات اعتباری و سرمایه‌گذاریو«وسپه»، «وخارزم» و «وبیمه»

نماد بورسی ابزارهای مالی در بازار بورس چیست؟

نماد بورسی ابزارهای مالی در بازار بورس

با مراجعه به سایت شرکت فناوری بورس خواهید دید که علاوه بر نماد شرکتهای بورسی، نمادهای دیگری همچون «وسبحانح»، «تسه»، «اخزا» و … نیز وجود دارند. اما آیا میدانید که این نمادها چه هستند؟ علاوه بر علائم اختصاری و یا نمادهای بورسی که در این مقاله به آنها اشاره شد، تعداد دیگری نماد بورسی نیز وجود دارند که مشخص کننده ابزارهای مالی میباشند که قابلیت معامله در بازار بورس را دارند. امکان معامله و خرید و فروش در بازارهای بورس و فرابورس با استفاده از این ابزارهای مالی نیز فراهم میباشد. در ادامه برخی از این نمادها را آورده ایم.
اخزا: نشان دهنده اسناد خزانه دولتی هستند که قابل معامله در بازار فرابورس میباشند.
ض: این حرف در ابتدای نام نماد بورس نشان دهنده‌‌ آن است که این نماد متعلق به اختیار خرید یک نماد در بازار بورس یا فرابورس میباشد.
تسه: نشان دهنده اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن یا امتیاز تسهیلات مسکن در بازار فرابورس میباشد که از سررسید مشخصی برخوردار است.
ح: وجود این حرف در انتهای نماد بورسی به معنای حق تقدم آن نماد میباشد که در فواصل زمانی مشخص قابلیت معامله دارد و بعد از پایان این بازه زمانی، معامله همانند سهام عادی صورت خواهد گرفت.
نکته: هر نماد بورسی که متعلق به ابزارهای مالی باشد، دارای سررسید بوده و تنها در یک بازه زمانی مشخص قابلیت معامله در بازار بورس و یا فرابورس را خواهد داشت.

سخن آخر

در این مقاله از چراغ راجع به مفهوم نماد بورسی صحبت کردیم و به بررسی انواع نمادهای بورسی و چگونگی ساختار آنها در بازار بورس صحبت کردیم. همچنین علائم مختص به برخی از صنایع در بازار بورس را نیز معرفی کردیم. آگاهی از نمادهای مختلف در بازار بورس، موجب تسهیل روند شناسائی شرکتها و تقسیم بندی آنها بر اساس قاعده و قانون خاص میشود. علاوه بر این، شناخت نمادهای بورسی میتواند به عنوان راهی برای دسترسی هرچه بهتر سهامداران به مشخصات شرکتهای فعال در بازار نیز باشد.

👈 چراغ پایگاه بررسی صرافی ارز دیجیتال، بروکر فارکس و بورس

فرصت هیچ یادگیری را از دست ندهید! به ترتیب بخوانید :

آنچه خـواهید خـواند:

آخریـن بررسی شده‌های بازار سرمایه

دیدگاه خود را درباره” نماد بورسی چیست و چه کاربردی دارد؟ ”با ما در میان بگذارید.