لوگوی چراغ

پیپ و پوینت (پیپت) در فارکس، شاه کلید معاملات سودآور

پیپ و پوینت در فارکس

تصور کنید در قلب تپنده بازار فارکس ایستاده‌اید. جایی که تبادل ارزها با سرعتی باورنکردنی در جریان است. در این میان، برای سنجش سود و زیان خود در معاملات، به زبانی مشترک نیاز دارید، زبانی که با اعداد و ارقام سروکار دارد. اینجاست که مفهوم پیپ و پوینت در فارکس اهمیت پیدا میکند. این مفهوم، اولین بار در دهه 1970 توسط معامله گران فارکس در لندن برای اندازه گیری تغییرات قیمت در جفت ارزها استفاده شد. پیپ و پوینت، در واقع، کوچکترین واحدهای تغییر قیمت در جفت ارزها هستند. این دو مثل ذره‌بینی هستند که به شما کمک میکنند تا ظریف‌ترین نوسانات بازار را رصد کنید. معامله‌گران روزانه و اسکالپرها که از نوسانات کوچک قیمتی برای کسب سودهای کوچک و پیوسته استفاده میکنند، با این دو اصطلاح فارکسی زیاد سر و کار خواهند داشت.

درک این مفاهیم، کلید ورود شما به دنیای فارکس و گامی اساسی برای سرمایه‌گذاری آگاهانه و سودآور است. در این مقاله آموزش از چراغ، به بررسی مفهوم پیپ و پوینت در فارکس میپردازیم. سپس از رازهای محاسبه آن‌ها پرده برمیداریم و کاربردهایشان را در تحلیل و معاملات فارکس به شما خواهیم آموخت. پس با ما همراه باشید تا گامی بلند در مسیر تبدیل شدن به یک تریدر موفق بردارید.

تعریف پیپ (pips)

پیپ در بازار فارکس به عنوان واحدی برای اندازه‌گیری تغییرات قیمت استفاده میشود. این واژه مخفف عبارت Price Interest Point میباشد و مبنای تعیین سود و زیان در این بازار به شمار میرود. در بازار فارکس معامله ارزها به صورت جفت انجام میپذیرد. یعنی دو ارز از دو کشور مختلف در کنار هم قرار میگیرند. ارز اول به عنوان ارز پایه و ارز دومی، ارز قیمت گذاری شده محسوب میشوند. به علت تغییرپذیری قیمت جفت ارزها بر اساس عرضه و تقاضا، این قیمتها معمولاً به صورت اعشاری بیان میشوند. به طور مثال اگر نرخ جفت ارز GBP/USD معادل ۳۴۳۵/۱ باشد، بدین معناست که برای خرید هر پوند باید ۳۴۳۵/۱ دلار آمریکا پرداخت کرد.

پیپ به عنوان آخرین رقم اعشار قیمت جفت ارزها تعریف میشود. بروکرها قیمت ارز را با چهار رقم اعشار نشان میدهند که رقم چهارم اعشار در آنها پیپ نام  دارد. البته در مورد جفت ارزهایی که در یک طرف آن ین ژاپن قرار دارد، پیپ، رقم دوم اعشار است که این مورد به دلیل ارزش بالای دلار نسبت به ین ژاپن است. برای مثال اگر قیمت جفت ارز USD/EUR در حال حاضر ۵۹۵۰/۱ باشد و در آینده به ۵۹۵۶/۱ تغییر کند، میتوان گفت که ۶ پیپ سود در این معامله وجود دارد. اما اگر قیمت آن به ۵۹۴۹/۱ برسد یعنی قیمت این جفت ارز با ۱ پیپ کاهش همراه است.

تعریف پیپ (pips)

تعریف پیپت (pipettes) یا پوینت (Points)

پیپت یا پوینت در فارکس در بروکرهای ۵ رقمی، به عنوان رقم پنجم اعشار در قیمت جفت ارزها (به جز جفت ارزهایی که یک طرف آن‌ها ین ژاپن است) برای اندازه‌گیری تغییرات جزئی‌تر نرخ ارز استفاده میشود. به عبارت دیگر، در بروکرهایی که قیمت جفت ارزها را با 5 رقم اعشار نمایش میدهند، رقم پنجم بعد از اعشار نشان‌دهنده “پیپت” است که در برخی پلتفرم‌های معاملاتی با عنوان “پوینت” نیز وجود دارد. برای درک بهتر این مفهوم، فرض کنید که قیمت جفت ارز EUR/USD از 1.23456 به 1.23457 تغییر کند. در این مثال، 0.00001 واحد پول افزایش قیمت داشتیم. این معادل افزایش ۱ پیپت است. در جفت ارزهایی که یک طرف آنها ین ژاپن (JPY) است، پیپت به عنوان رقم سوم بعد از اعشار در نظر گرفته میشود. لازم است بدانید که میزان سود و زیان معاملات بر اساس پیپ و پوینت در فارکس محاسبه میشود.

تفاوت پیپ و پوینت در فارکس

تفاوت پیپ و پوینت در فارکس

برای درک بهتر تفاوت پیپ و پیپت در فارکس، به این مثال توجه کنید. هنگامی که قیمت جفت ارز یورو/دلار 1.83549 اعلام میشود، عدد اعشاری 9 نشانگر پیپت و عدد 4 نشانگر پیپ است. در بازار فارکس هر پوینت معادل یک پیپت است و هر پیپت نیز برابر با یک دهم پیپ میباشد. به عنوان مثال اگر قیمت یک جفت ارز 50 پیپ تغییر کند، این معادل 500 پیپت خواهد بود. یعنی 50 پیپ برابر است با 500 پیپت. بنابراین پیپت واحدی کوچکتر از پیپ است و هر پیپت مساوی یک دهم پیپ محسوب میشود که برای نشان دادن تغییرات قیمتی کوچکتر در بازار مورد استفاده قرار میگیرد.

نحوه محاسبه پیپ

در بازار فارکس، سود و ضرر شما نه تنها به میزان ارزش پیپ، بلکه به حجم معامله شما نیز بستگی دارد. به عبارت دیگر، ارزش هر پیپ با توجه به حجم معاملات شما متفاوت خواهد بود. خوشبختانه، محاسبات مربوط به تغییر قیمت در فارکس توسط بروکرها به صورت اتوماتیک انجام میشود و شما نیازی به محاسبه دستی آنها ندارید. با این حال، درک نحوه انجام این محاسبات میتواند به شما در تحلیل بهتر بازار کمک کند.

فرمول محاسبه مقدار پیپ:

مقدار پیپ = (0.0001 × مبلغ معامله) / قیمت لحظه‌ای

برای جفت ارزهای شامل ین ژاپن:

مقدار پیپ = (0.01 × مبلغ معامله) / قیمت لحظه‌ای

مثال:

فرض کنید 100 هزار دلار جفت ارز EUR/USD را با نرخ 1.09571 خریداری کرده‌اید. بعد از مدتی، نرخ ارز به 1.09771 افزایش مییابد. برای محاسبه تعداد پیپ باید به شکل زیر عمل کنید.

0.002 = 1.09771 – 1.09571

همچنین برای محاسبه ارزش هر پیپ باید، اعمال زیر را انجام دهیم.

0.0009 = (100000 × 0.0001) / 1.09771

میزان سود در این مثال از ضرب تعداد پیپ در ارزش هر پیپ به دست می‌آید.

0.00018 = 0.002 × 0.0009

پس در نهایت، سود شما 0.00018 یا 181 دلار خواهد بود.

استثنائات در محاسبه pip

در بررسی پیپ و پیپت در فارکس، همانطور که پیش‌تر گفتیم ، در جفت ارزهایی که ین ژاپن (JPY) یک طرف آن‌ها را تشکیل میدهد، محاسبه پیپ کمی متفاوت است. استثنای دیگر در محاسبه پیپ مربوط به معاملات اونس طلا است. به دلیل حجم بالای معاملات طلا و نوسانات زیاد آن، نحوه محاسبه پیپ طلا متفاوت از جفت ارزها است. هر صدم قیمت (رقم دوم بعد از اعشار) به عنوان یک پیپ به حساب میاید.

ارزش هر پیپ به حجم معامله بستگی دارد:

 • حجم لات: هر پیپ معادل 1 دلار
 • حجم مینی لات: هر پیپ معادل 10 سنت
 • حجم میکرولات: هر پیپ معادل 1 سنت

به عنوان مثال:

 • در معامله 1 لات طلا با 50 پیپ سود، 50 دلار سود خواهید کرد.
 • در معامله 1 مینی لات طلا با 50 پیپ سود، 5 دلار سود خواهید کرد.
 • در معامله 1 میکرولات طلا با 50 پیپ سود، 0.5 دلار سود خواهید کرد.

درک این استثنائات در محاسبه پیپ برای معامله‌گران ین ژاپن و طلا ضروری است تا از محاسبات دقیق سود و ضرر خود اطمینان حاصل کنند.

کاربردهای پیپ و پوینت در فارکس

 • محاسبه سود و ضرر: پیپ و پوینت برای محاسبه سود و ضرر معاملات فارکس استفاده میشوند.
 • مدیریت ریسک: معامله گران از پیپ و پوینت در فارکس برای تعیین حد ضرر و حد سود در معاملات خود استفاده میکنند.
 • تحلیل تکنیکال: پیپ و پوینت در تحلیل تکنیکال برای شناسایی سطوح حمایت و مقاومت و الگوهای نموداری استفاده میشوند. درک ارزش هر پیپ برای تشخیص الگوهای نموداری دقیق‌تر ضروری است.

سخن پایانی

در این مقاله آموزشی از چراغ، به بررسی مفهوم پیپ و پوینت در فارکس پرداختیم. پیپ و پیپت دو مفهوم کلیدی در بازار فارکس هستند که برای اندازه‌گیری تغییرات قیمت جفت ارزها به کار میروند. پیپ کوچک‌ترین واحد استاندارد برای اندازه‌گیری تغییر در ارزش یک جفت ارز است. معمولاً رقم چهارم بعد از اعشار در نرخ جفت ارزها نشان‌دهنده پیپ است. پیپت واحدی کوچکتر از پیپ است که برای اندازه‌گیری دقیق‌تر تغییرات قیمت به کار میرود. در جفت ارزهایی که ین ژاپن یک طرف آن‌ها را تشکیل میدهد، رقم دوم بعد از اعشار نشان‌دهنده پیپ و رقم سوم نشان‌دهنده پیپت است. محاسبات مربوط به سود و ضرر در معاملات فارکس به صورت اتوماتیک توسط بروکرها انجام میشود. اما درک نحوه انجام این محاسبات به تریدرها کمک میکند تا با دید بازتری در معاملات حاضر شوند.

👈 آموزش ویدیویی صفر تا صد فارکس

👈 بررسی بروکر آی اف سی مارکتس

4 پاسخ به “پیپ و پوینت (پیپت) در فارکس، شاه کلید معاملات سودآور”

 1. پیشوا گفت:

  چه بنویسم

 2. پیشوا گفت:

  چه بنویسم انشالله خوب میشه

 3. مهدی کریم بور گفت:

  س در نهایت، سود شما ۰.۰۰۰۱۸ یا ۱۸۱ دلار خواهد بود. چطوری؟؟؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *