معرفی ۱۰ ارز دیجیتال برتر

معرفی ۱۰ ارز دیجیتال برتر

10 ماه پیش 4K بازدید 0 دیدگاه

در این مقاله از سری مقالات آموزش کریپتو در چراغ به معرفی ۱۰ ارز دیجیتال برتر و محبوب در دنیای کریپتو میپردازیم.

بیت کوین (Bitcoin) به عنوان اولین ارز دیجیتال برتر

بیت کوین (Bitcoin) ارز دیجیتال برتر

بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال و پدیده تحولی در حوزه پول الکترونیکی به شمار میرود. این ارز دیجیتال در سال 2009 توسط شخص یا گروهی با نام مستعار «ناکاموتو ساتوشی» ایجاد شد.
کارمزد بیت کوین (Bitcoin) برای هر تراکنش، به دلیل نحوه عملکرد بلاکچین بیت کوین، متغیر است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. این کارمزد برای نحوه انتقال بیت کوین بین کیف پولها و صرافیها متغیر باشد. این کارمزد ارائه شده به عنوان پاداشی برای ماینرهای بلاکچین بیت کوین است که مسئول پردازش تراکنشهای بلاکچین هستند. در برخی موارد ممکن است بسیار بالا باشد و در برخی موارد نیز کمتر از یک دلار باشد. به طور کلی، برای انجام یک تراکنش بیت کوین در حال حاضر میتوانید با توجه به شرایط بازار و نوع کیف پول یا صرافی خود، میزان کارمزد را بین چند سنت تا چند دلار تعیین کنید.

اتریوم (Ethereum)

اتریوم (Ethereum)

اتریوم به عنوان دومین ارز دیجیتال برتر که محبوبیت زیادی دارد. این ارز دیجیتال برای اجرای توکنهای هوشمند و قراردادهای هوشمند مورد استفاده قرار میگیرد.
کارمزد اتریوم همانند بیت کوین، به دلیل نحوه عملکرد بلاکچین اتریوم، متغیر است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. این کارمزد برای هر تراکنش اتریوم، بر اساس اندازه حجمی تراکنش و کارمزدی که کاربر برای انجام تراکنش پیشنهاد میدهد، تعیین میشود. در بلاکچین اتریوم، عوامل مختلفی مانند پیچیدگی قراردادهای هوشمند و تعداد تراکنشهای در حال انجام در شبکه، بر تعیین کارمزد تاثیرگذار هستند. در هر صورت، میزان کارمزد اتریوم در طول زمان ممکن است تغییر کند و به شرایط بازار و استفاده کننده بستگی دارد.

ریپل (Ripple)

ریپل (Ripple)

ریپل Ripple یا XRP، از شبکه های پرداخت دیجیتالی است که برای ارسال و دریافت پول به کار میرود. به عنوان یک پلتفرم مبادلات پولی در دنیای دیجیتال شناخته میشود. این ارز دیجیتال به عنوان شریکی برای بانکها و شرکتهای مالی به کار میرود.
کارمزد در شبکه Ripple، برای هر تراکنش، به صورت ثابت تعیین میشود و از قبل تعریف شده است. این کارمزد به عنوان "حداقل مقدار XRP" برای هر تراکنش است. در حال حاضر، حداقل مقدار XRP برای هر تراکنش در شبکه Ripple، 0.00001 XRP است. این به این معنی است که هر تراکنش در شبکه Ripple، حداقل 0.00001 XRP باید به عنوان کارمزد پرداخت شود. با توجه به ارزش فعلی XRP، این مقدار بسیار کمی است و در حقیقت برای بیشتر تراکنشها، هزینه ای بسیار کمتر از یک سنت دلار دارد.
در مواردی که شما به عنوان کاربر، میخواهید تراکنش ریپل خود را با سرعت بیشتری انجام دهید، میتوانید مقدار کارمزد بیشتری را پرداخت کنید تا تراکنش شما با سرعت بیشتری انجام شود. اما به طور کلی، کارمزد در شبکه Ripple به دلیل ثابت بودن آن، از سایر شبکه های دیجیتالی کمتر است.

لایت کوین (Litecoin)

لایت کوین (Litecoin) ارز دیجیتال برتر

لایت کوین به عنوان یکی دیگر از ارز دیجیتال برتر و محبوب، شباهت زیادی به بیت کوین دارد. این ارز دیجیتال در سال 2011 ایجاد شد. Litecoin (LTC) یک ارز دیجیتال است که به عنوان یک جایگزین سریع و ارزان برای بیت کوین شناخته می‌شود.
کارمزد این ارز از بیت کوین کمتر است. در حال حاضر، کارمزد انتقال Litecoin در حدود 0.0001 LTC برای هر کیلوبایت از حجم تراکنش تعیین میشود. به طور کلی، میزان کارمزد لایت کوین در حدود چند سنت تا چند دلار است که این مقدار بسیار کمتر از کارمزد بیت کوین است. با این حال، میزان کارمزد در شبکه Litecoin همچنان به شرایط بازار و تقاضای کاربران بستگی دارد و ممکن است در برخی موارد بالاتر از چند سنت باشد.

کاردانو (Cardano)

کاردانو (Cardano) ارز دیجیتال برتر

دیگر ارز دیجیتال برتر، کاردانو به عنوان پروژه ای با هدف ایجاد یک پلتفرم متمرکز و با قابلیت اجرای قراردادهای هوشمند در دنیای دیجیتال است.
کارمزد ثابت در کاردانو ۰.۱۶ ADA است و کارمزد متغیر بر اساس حجم تراکنش و میزان تقاضا برای تراکنش تعیین میشود. این کارمزد متغیر برای کاربرانی که می‌خواهند تراکنشهای سریعتری داشته باشند، بیشتر است. در حال حاضر، میزان کارمزد متغیر در کاردانو حدود ۰.۰۵۴ دلار است.
به عنوان مثال، اگر شما قصد دارید ۱۰۰۰ ADA انتقال دهید، کارمزد ثابت ۰.۱۶ ADA خواهد بود و کارمزد متغیر بر اساس حجم تراکنش تعیین خواهد شد. برای یک تراکنش با حجم کمتر، ممکن است کارمزد متغیر کمتری دریافت کنید، در حالی که برای یک تراکنش با حجم بیشتر و یا در شرایط بازار پرتلاطم، ممکن است کارمزد متغیر بیشتری دریافت کنید.

بایننس کوین (Binance Coin)

بایننس کوین (Binance Coin)

بایننس کوین به عنوان ارز دیجیتالی معرفی میشود که به صورت انحصاری برای صرافی بایننس به کار میرود. این ارز دیجیتال جهت کاهش هزینه‌های معاملات در صرافی بایننس به کار میرود.
کارمزد برای هر تراکنش به صورت متغیر تعیین میشود و بر اساس حجم تراکنش، نوع ارز و تقاضا برای آن تراکنش تعیین میشود. برای کاربرانی که از BNB برای پرداخت کارمزد استفاده میکنند، کارمزد کمتری دریافت میکنند.
به طور کلی، کارمزد بایننس برای انجام تراکنشها در تبادل Binance نسبتاً پایین است. میزان کارمزد برای هر تراکنش در بایننس بستگی به نوع ارز و حجم تراکنش دارد و میتواند در بازه های مختلفی قرار بگیرد. به عنوان مثال، در حال حاضر، کارمزد برای تراکنشهای انجام شده با بیت کوین در تبادل Binance، حدود 0.0004 بیت کوین است. این میزان در مقایسه با بسیاری از تبادلهای دیگر، کارمزد کمی است.

بیت کوین کش (Bitcoin Cash)

بیت کوین کش (Bitcoin Cash) ارز دیجیتال برتر

دیگر ارز دیجیتال برتر، بیت کوین کش به عنوان یکی از شاخه های بیت کوین در سال 2017 ایجاد شد. این ارز دیجیتال دارای سرعت بیشتری در انجام تراکنشها نسبت به بیت کوین اصلی است.
کارمزد بیت کوین کش در حال حاضر حدود 0.0003 BCH (یا 0.01 دلار) برای هر کیلوبایت از حجم تراکنش است. در حالی که این مقدار کارمزد نسبتاً پایین است، اما ممکن است در شرایط بازار پرتلاطم و تقاضای بالا برای تراکنشها، میزان کارمزد بیشتری درخواست شود
به عنوان مثال، اگر شما قصد دارید یک تراکنش با حجم ۲۵۶ بایت را انجام دهید، باید حداقل 0.0003 BCH (یا حدود 0.01 دلار) را به عنوان کارمزد پرداخت کنید. با این حال، میزان کارمزد بیت کوین کش برای تراکنشهایی با حجم کمتر، نیز کمتر خواهد بود و برای تراکنشهایی با حجم بیشتر، ممکن است بیشتر باشد.

تتر (Tether)

تتر (Tether)

تتر به عنوان یکی از ارزهای دیجیتال پشتوانه دار معرفی میشود. این ارز دیجیتال به یک دلار آمریکا معادل است و به عنوان پشتوانه برای برخی ارزهای دیجیتال دیگر به کار میرود. و به عنوان یکی از پایه های تبادلات در اکثر صرافیهای دیجیتال استفاده میشود.
کارمزد بستگی به نوع تراکنش و پلتفرمی که از آن استفاده میشود دارد. در حال حاضر، پلتفرمهای مختلفی برای تبادل USDT وجود دارد که هر یک کارمزد خود را دارند. به عنوان مثال، در برخی از صرافیها، کارمزد برای واریز و برداشت USDT بر اساس حجم تراکنش تعیین میشود و می‌تواند بین ۰.۱ تا ۰.۵ درصد از مبلغ معامله باشد. همچنین، برای تبادل USDT در صرافیها، کارمزد انجام تراکنش نیز بستگی به نوع تراکنش و حجم آن دارد و ممکن است در بازه های مختلفی قرار بگیرد. برای دریافت اطلاعات دقیقتر، از سایت یا پلتفرم مورد نظر جهت بدست آوردن کارمزد‌ها استفاده کنید.

پولکادات (Polkadot)

پولکادات (Polkadot)

پولکادات به عنوان یک پلتفرم مبتنی بر بلاکچین با هدف ایجاد ارتباط بین شبکه های بلاکچین مختلف، معرفی شده است.
کارمزد برای انجام تراکنشها با DOT تعیین میشود و در حال حاضر، میزان کارمزد برای یک تراکنش معمولی حدود 0.0001 DOT است. با این حال، میزان کارمزد برای تراکنشهای پیچیده تر و با حجم بیشتر، بیشتر از این مقدار خواهد بود.

چین لینک (Chainlink) ارز دیجیتال برتر

چین لینک به عنوان یک پلتفرم تامین داده های خارج از بلاکچین به داخل بلاکچین است. این پلتفرم به دلیل ارائه حلقه های هوشمند برای تضمین دقت و ایمنی تامین داده ها، مورد استفاده قرار میگیرد.
کارمزد برای انجام یک تراکنش در شبکه Chainlink حدود 0.005 LINK (یا حدود 0.2 دلار) است. با این حال، میزان کارمزد برای تراکنشهای پیچیده تر و با حجم بیشتر، بیشتر از این مقدار است. به طور کلی، کارمزد در شبکه Chainlink نسبتاً متوسط است و برای تراکنشهایی با حجم کم، میتواند کمتر از 0.005 LINK باشد. با این حال، با توجه به قابلیتهای پیشرفته ای که این شبکه دارد، میتواند گزینه مناسبی برای انجام تراکنشهای دیجیتال باشد.

این ۱۰ ارز دیجیتال برتر فقط یک بخش کوچک از بازار ارزهای دیجیتال را تشکیل میدهند و در بازار معاملات ارزهای دیجیتال، ارزهای دیگری نیز وجود دارند که به دلیل ویژگیهای خاص خود، محبوبیت زیادی دارند.

👈 با چراغ پایگاه بررسی صرافی ارز دیجیتال، بروکر فارکس و بورس همراه باشید.

فرصت هیچ یادگیری را از دست ندهید! به ترتیب بخوانید :

آنچه خـواهید خـواند:

آخریـن بررسی شده‌های بازار سرمایه