صرافی بینگ ایکس بهتر است یا مکسی؟

صرافی بینگ ایکس بهتر است یا مکسی؟

7 ماه پیش 4K بازدید 0 دیدگاه

صرافیهای ارز دیجیتال به عنوان پلتفرمهایی هستند که به کاربران امکان میدهند تا داراییهای خود مانند بیت کوین، اتریوم، دوج کوین و … را با هم مبادله کنند. این صرافیها طیف گسترده ای از ارزهای دیجیتال را ارائه میدهند و به لحاظ کارمزد، حجم معاملات، ویژگیهای معاملاتی و امنیت، با یکدیگر متفاوتند. در حال حاضر، دو نمونه از بهترین صرافیهای خارجی ارز دیجیتال، مکسی (MEXC) و بینگ ایکس (‌BingX) هستند که مورد استفاده بسیاری از کاربران ایرانی نیز میباشند. اما موضوع مهمی که میان اغلب این کاربران مطرح میباشد، این است که کدام یک از این دو صرافی برای آنها بهتر است؟ از این رو، بر آن شدیم تا در این مقاله از چراغ به بررسی و مقایسه دو صرافی بپردازیم. در پایان مطلب، قطعاً پاسخ به این سوال برایتان راحت تر خواهد بود که برای معاملات شما صرافی بینگ ایکس بهتر است یا مکسی؟

معرفی اجمالی صرافی بینگ ایکس (‌BingX)

صرافی ارز دیجیتال بینگ ایکس از سال ۲۰۱۸ فعالیت خود را با نام صرافی Bingbon، فعالیت خود را در کشور سنگاپور شروع کرد. اما بعدها نام خود را به ‌BingX (در سال ۲۰۲۱) تغییر داد. بینگ ایکس در ابتدای سالهای فعالیتش، نتوانست آنطور که باید، در جذب معامله گران موفق عمل نماید. اما پس از تغییر نام به بینگ ایکس، به دلیل گسترش فعالیتها، ارتقای عملکرد تیم مدیریتی و اضافه شدن ابزارهای معاملاتی کاربردی مانند کپی تریدینگ و ربات تریدینگ، بینگ ایکس توانست نظر کاربران بسیاری را از سراسر دنیا به خود جلب نماید.

همچون صرافی مکسی، در بینگ ایکس هم کاربران ایرانی بدون نیاز به احراز هویت، میتوانند فعالیت کنند. هر چند که در حال حاضر، هیچ مانع خاصی برای ایرانیها جهت احراز هویت (آن هم با مدارک ایرانی) در BingX وجود ندارد. همچنین، در زمان نگارش این مطلب، اپلیکیشن موبایل بینگ ایکس فیلتر نیست، اما برای ورود به سایت این صرافی باید از فیلترشکن استفاده کنید.

معرفی اجمالی صرافی مکسی (MEXC)

صرافی ارز دیجیتال مکسی (که البته تلفظ درست آن ام ای ایکس سی است.) در سال ۲۰۱۸ آغاز به کار کرد. نام آن در ابتدا MXC بود. اما دو سال بعد از تاسیس و در سال ۲۰۲۱ نام خودش را به MEXC که امروز میشناسید، تغییر داد. این صرافی، با بیش از ۱۰ میلیون حساب کاربری فعال، از پر مخاطبترین صرافیهای بین المللی میباشد که در چندین کشور دنیا، شعبه فعال دارد. این صرافی همچنین، قابلیت پردازش بیش از 1.4 میلیون تراکنش در ثانیه را دارد. به همین دلیل هم درست مثل بزرگترین صرافی ارز دیجیتال بازار کریپتو، یعنی صرافی بایننس، به عنوان یکی از پرتراکنش ترین صرافیهای رمزارز در دنیا به شمار میاید. یکی دیگر از ویژگیهای جالب این صرافی، کارمزدهای رقابتی آن است که طیف گسترده ای از معامله گران ایرانی و خارجی را به خود جذب کرده است.

در حال حاضر، MEXC کمترین کارمزد را در میان صرافیهای رمزارز دارد. یکی از دلایل دیگری که مکسی برای معامله گران جذاب است، عدم اجبار برای احراز هویت کاربران است. این ویژگی برای معامله گران ایرانی بسیار حائز اهمیت است. چرا که آنها میتوانند بدون احراز هویت هم با این صرافی کار کنند. البته در زمان نگارش این مطلب، سایت و اپلیکیشن موبایل این صرافی فیلتر نیستند. اما این صرافی به تریدرهای ایرانی اجازه میدهد تنها با احراز هویت توسط مدارک غیر ایرانی، به  امکانات موجود در آن دسترسی پیدا کنند.

مقایسه صرافی بینگ ایکس و مکسی در یک نگاه

در جدول زیر میتوانید مقایسه صرافی بینگ ایکس و مکسی را در یک نگاه ببینید. (کلیه آمارها مربوط به تاریخ نگارش مقاله هستند. لذا امکان تغییر در اعداد و ارقام مندرج، وجود دارد.)

مشخصاتصرافی بینگ ایکسصرافی مکسی
سال تاسیس20182018
تعداد کاربرانبیش از ۵ میلیون نفربیش از ۱۰ میلیون نفر
امکان دسترسی کاربران ایرانی✔️✔️
امکان احراز هویت کاربران ایرانی✔️✔️(با مدارک غیر ایرانی)
سقف برداشت روزانه (بدون احراز هویت)۵۰ هزار تتر۳۰ بیت کوین
رتبه در سایت کوین مارکت کپاسپات: ۲۹ فیوچرز: ۲۲اسپات: ۱۶ فیوچرز: ۱۸
حجم معاملات (در ۲۴ ساعت)اسپات: حدود ۱.3 میلیارد دلار فیوچرز: حدود ۱۱ میلیار دلاراسپات: حدود ۲ میلیار دلار فیوچرز: حدود ۵ میلیارد دلار
نمره کل در کوین مارکت کپ5.56.4
امکان معامله جفت ارزهای فارکس✔️
تعداد ارزهای دیجیتالبیش از ۶۰۰ ارز دیجیتالبیش از ۱۶۶۰ ارز دیجیتال
تعداد جفت ارزهای بخش اسپات477 جفت ارز1500 جفت ارز
کارمزداسپات: 0.1 درصد فیوچرز: ۰ تا 0.05اسپات: 0 فیوچرز: ۰ تا 0.01 درصد
حداکثر لوریج معاملات فیوچرزX150X200
Reserve-M$975
پشتیبانی فارسی✔️✔️
پشتیبانی فارسی در معاملات فیوچرز✔️
امکان اتصال مستقیم به تریدینگ ویو✔️
ربات تریدینگ✔️
کپی تریدینگ✔️✔️
دمو تریدینگ✔️✔️
تعداد توکنبیش از ۲۸۰۱۴۸۰
حداقل سفارش۱ تتر۱ تتر
اپلیکیشناندروید، IOSاندروید، IOS، ویندوز
امکان معامله با آی پی ایران✔️

۱. دسترسی پذیری کاربران ایرانی در صرافی بینگ ایکس بهتر است یا مکسی؟

دسترس پذیری

همانطور که در بخش معرفی صرافیها اشاره کردیم، در حال حاضر، هر دو صرافی مکسی و صرافی بینگ ایکس، مشکلی با حضور و فعالیت کاربران ایرانی در پلتفرمهایشان ندارند. اما برای آنکه ببینیم، دسترسی پذیری کاربران ایرانی در صرافی بینگ ایکس بهتر است یا مکسی، شرایط احراز هویت و ورود به سایت اصلی را در هر دو صرافی بررسی کردیم. به نظر میرسد که شرایط احراز هویت در صرافی BingX برای کاربران ایرانی بهتر است؛ در مقایسه با صرافی مکسی، بینگ ایکس به کاربران ایرانی اجازه احراز هویت میدهد. از این رو آنها با احراز هویت و تکمیل ثبت نام به راحتی، میتوانند از سقف برداشت روزانه بیشتری برخوردار شوند. هم اکنون، سقف برداشت روزانه در صرافی ارز دیجیتال BingX به ۵۰ هزار دلار میرسد. در حالی که در MEXC این مقدار ۳۰ بیت کوین است. البته که این میزان برداشت در صورت احراز هویت، افزایش خواهد یافت.

از طرفی، امکان معامله با IP ایرانی در صرافی مکسی وجود دارد. این در حالی است که کاربران برای ورود به صرافی بینگ ایکس، با استفاده از IP ایرانی به مشکل خواهند خورد. بنابراین باید حتما از یک آی پی غیر ایرانی استفاده نمایند.

۲. اعتبار بینگ ایکس بیشتر است یا مکسی؟

برای اینکه بررسی کنیم که اعتبار صرافی بینگ ایکس بیشتر است یا مکسی، سری به سایت کوین مارکت کپ زدیم. مقایسه صرافی‌ها در کوین مارکت کپ میتواند به عنوان یکی از روشهای خوب برای ارزیابی آنها به حساب بیاید. از این رو، برای تصمیم‌ گیری در مورد سرمایه ‌گذاری در رمزارزها در صرافی مورد نظر، میتوانید از اطلاعات موجود در این سایت استفاده نمایید. هم اکنون که این مطلب را مینویسیم، وضعیت صرافی مکسی، نسبت به بینگ ایکس در سایت کوین مارکت کپ، بهتر است. همانطور که در تصاویر زیر مشاهده میکنید، کوین مارکت کپ، به منظور رتبه بندی هر دو صرافی، در دو بخش اسپات و فیوچرز، آمار جداگانه ای ارائه میدهد.

اعتبار بینگ ایکس بیشتر است یا مکسی
مقایسه اعتبار

وضعیت رتبه بندی در معاملات اسپات

صرافی بینگ ایکس: 29 (با نمره 5.5 از ۱۰)

صرافی مکسی: 16 (با نمره 6.4 از ۱۰)

وضعیت رتبه بندی در معاملات فیوچرز

صرافی بینگ ایکس: 22

صرافی مکسی: 18

همانگونه که میبینید به لحاظ رتبه بندی چه در بخش معاملات اسپات، چه در بخش معاملات فیوچرز و چه از نظر رتبه کل، صرافی مکسی در جایگاه بالاتری نسبت به بینگ ایکس قرار دارد.

وضعیت حجم معاملات در معاملات اسپات

صرافی بینگ ایکس: حدود ۱.3 میلیارد دلار

صرافی مکسی: حدود ۲ میلیار دلار

وضعیت حجم معاملات در معاملات فیوچرز

صرافی بینگ ایکس: حدود ۱۱ میلیار دلار

صرافی مکسی: حدود ۵ میلیارد دلار

اعداد مذکور نشان میدهند که حجم معاملات اسپات مکسی بیشتر از بینگ ایکس است. این حاکی از فعالیت بیشتر معاملات اسپات مکسی در بازار رمزارزها است. اما در مقابل، صرافی بینگ ایکس بیشترین تعداد معاملات فیوچرز را میزبانی میکند. پس مشخص است که بینگ ایکس به عنوان یک صرافی فعال در بازار فیوچرز عمل میکند. اما در مجموع، حجم معاملات اسپات دو صرافی تقریباً به هم نزدیک است. در نهایت، با توجه به اینکه تعداد حسابهای کاربری مکسی دو برابر بینگ ایکس است، نزدیکی حجم معاملات در آنها نشان میدهد که سرانه نقدینگی در اختیار معامله ‌گران در بینگ ایکس به‌ مراتب بیشتر است. به عبارتی، حجم معاملات به ازای هر حساب کاربری در بینگ ایکس بیشتر است. این نشان‌ دهنده فعالیت بیشتر معاملاتی است که در هر حساب کاربری بینگ ایکس انجام میشود.

۳. ابزارهای معاملاتی در بینگ ایکس بیشتر است یا مکسی؟

در پاسخ به اینکه وضعیت ابزارهای معاملاتی در صرافی بینگ ایکس بهتر است یا مکسی باید بگوییم که ابزارهای معاملاتی که در بینگ ایکس ارائه میشوند، نسبت به مکسی پیشرفته تر میباشند. به همین دلیل هم است که اغلب معامله گرانی که ابزارهای معاملاتی برایشان در اولویت میباشد، به سراغ این صرافی میروند. کسانی که با صرافی بینگ ایکس کار کردند، میدانند که امکاناتی همچون ربات تریدینگ، اتصال مستقیم به تریدینگ ویو و حجم بیشتر معاملات در بخش فیوچرز در آن وجود دارد. لازم به ذکر است که این ابزارها به صورت رایگان در اختیار معامله ‌گران قرار میگیرند. آنها با استفاده از ربات تریدینگ میتوانند معاملات خود را به صورت خودکار انجام دهند. همچنین اتصال مستقیم به تریدینگ ویو، این امکان را برای تریدرها فراهم میاورد تا در خود صرافی معاملاتشان را به راحتی انجام دهند.

شباهت زیادی بین بخش کپی تریدینگ در دو صرافی وجود دارد. اما صرافی MEXC پلتفرم اختصاصی کپی تریدینگ را تنها از طریق همین سایت به معامله ‌گران ارائه میدهد. هرچند که مکسی هنوز برنامه ‌ای برای ارائه پلتفرم ربات تریدینگ اختصاصی خود ندارد.

۴. رابط کاربری بینگ ایکس بهتر است یا مکسی؟

رابط کاربری

برای مقایسه رابط کاربری در دو صرافی، وارد بخش معاملات فیوچرز شدیم. آنچنان تفاوتی میان صرافیها در این بخش وجود ندارد. صرافی مکسی در این قسمت، تمام امکانات بینگ ایکس، را در اختیار شما قرار میدهد. آن هم به صورت یک جا. ضمن اینکه با کلیک روی گزینه Preference در سمت راست برنامه، میتوانید یک شخصی سازی خوب برای خودتان انجام دهید. اما صرافی بینگ ایکس، معاملات فیوچرز را در دو بخش مجزای پرپچوال فیوچرز و استاندارد فیوچرز، در اختیار کاربران قرار میدهد. بخش استاندارد فیوچرز برای معامله گران تازه وارد، مناسب تر است. چرا که امکانات ساده تری دارد. اما معامله گران حرفه ای، میتوانند برای معاملات خود در صرافی بینگ ایکس، وارد بخش پرپچوال فیوچرز شوند. چرا که امکانات پیشرفته تری در اختیار آنها در این قسمت خواهد بود.

۵. وضعیت کارمزد صرافی بینگ ایکس بهتر است یا مکسی؟

قطعاً این موضوع برای خیلی از کاربران مهم است که وضعیت کارمزد صرافی بینگ ایکس بهتر است یا مکسی؟ معامله‌ گرانی که معاملات خود را در تایم فریمهای کوتاه‌ مدت انجام میدهند (مثل اسکلپرها)، بیشتر روی کارمزد صرافیها تمرکز میکنند. چر اکه کارمزد مستقیماً بر هزینه ‌های جانبی معاملاتشان تاثیر میگذارد. مسلماً آنها هم برای کسب سود بیشتر به دنبال صرافی با کارمزد کمتر میگردند. در صرافی ارز دیجیتال MEXC، کارمزد معاملات اسپات برای میکر و تیکر صفر است و حجم معاملات اسپات MEXC حدود ۲/۵ برابر BingX میباشد. همچنین، برای معاملات فیوچرز نیز کارمزد ثابت و درصدی در این صرافی اعمال میشود. معامله گرانی که از توکن اختصاصی MX، استفاده میکنند، میتوانند از تخفیف ۱۰ درصدی برای پرداخت کارمزد در این صرافی بهره‌مند شوند.

کارمزد در صرافی بینگ ایکس

اما در صرافی بینگ ایکس، کارمزد معاملات اسپات برای هریک از جفت ارزهای معاملاتی مجزاست. در حالت کلی، برای هر سفارش اسپات، کارمزد معاملات برابر با 0.05 درصد است. کارمزد ارزهای دیجیتال اصلی مانند اتریوم، بیت کوین، بایننس کوین و … برابر 0.1 درصد است. همانطور که میدانید، معاملات فیوچرز این صرافی در دو دسته استاندارد و پرپچوال یا دائمی هستند. کارمزد معاملات فیوچرز استاندارد به ‌صورت ثابت و برابر 0.045 درصد محاسبه میشود. اما کارمزد معاملات پرپچوال در صرافی BingX، بر اساس سطح کاربر و حجم معاملات تعیین میشود. ضمن اینکه این کارمزدها در دو بخش تیکر و میکر متفاوتند. در جدول زیر این کارمزدها را مشاهده میکنید.

سطح کاربرحجم معاملات ۳۰ روز اخیرکارمزد میکر (درصد)کارمزد تیکر (درصد)
کاربر معمولیکمتر از ۲۰ میلیون دلار0.020.05
VIP 1بین ۲۰ تا ۱۵۰ میلیون دلار0.0180.04
VIP 2بین ۱۵۰ تا ۴۰۰ میلیون دلار0.0160.035
VIP 3بین ۴۰۰ میلیون تا ۱ میلیارد دلار0.0140.032
VIP 4بین ا تا ۳ میلیارد دلار0.0120.030
VIP 5بین ۳ تا ۵ میلیارد دلار۰0.027
VIP 6بین ۵ تا ۱۰ میلیارد دلار۰0.025
VIP 7بیش از ۱۰ میلیارد دلار۰0.023

۶. دسترسی به تریدینگ ویو در مکسی راحت تر است یا بینگ ایکس؟

تریدینگ ویو (Tradingview) یک پلتفرم تحلیل فنی است که تحلیلگران بازار کریپتو، امکان مشاهده نمودارها و اطلاعات تحلیلی مربوط به انواع داراییهای مالی، از جمله ارزهای دیجیتال (رمزارزها) در آن را دارند. بدین ترتیب، آنها میتوانند تحلیلهای فنی و تکنیکال مربوط به این بازارها را انجام دهند. علاوه بر این، معامله گران با ورود به تریدینگ ویو و استفاده از ابزارهای تحلیلی موجود در آن، میتوانند به ‌صورت مستقیم و راحت به معامله در بازار ارزهای دیجیتال بپردازند. بر همین اساس، اتصال مستقیم صرافی به تریدینگ ویو، برای آنها حائز اهمیت خواهد بود.

تحلیلگران می‌توانند حساب کاربری خود در تریدینگ ویو را به حساب کاربری خود در صرافی بینگ ایکس متصل کنند. این اتصال امکان میدهد تا معاملات رمزارزها را مستقیماً از طریق تریدینگ ویو انجام دهند. بدون آنکه نیازی به تغییر پلتفرم یا ورود به حساب کاربری صرافی باشد. این در حالی است که صرافی مکسی، امکان اتصال مستقیم به تریدینگ ویو را به کاربران نمیدهد.

۷. پشتیبانی صرافی بینگ ایکس بهتر است یا مکسی؟

در بحث اینکه پشتیبانی صرافی بینگ ایکس بهتر است یا مکسی باید بگوییم که هر دو صرافی قابلیت پشتیبانی از زبان فارسی و چندین زبان زنده دنیا را دارند. هم در اپلیکیشن و هم در سایت. پشتیبانی ۲۴ ساعته در این صرافیها به کاربران امکان میدهد تا مشکلات و سوالات خود را به راحتی با تیم پشتیبان در صرافی در میان بگذارند.

سخن پایانی

در این مقاله از چراغ به بررسی تفاوتهای میان صرافی بینگ ایکس و مکسی پرداختیم. گفتیم که صرافی مکسی در کوین مارکت کپ رتبه بالاتری دارد. کارمزد بهتری دارد و تعداد ارزهای دیجیتال قابل معامله در آن بیشتر است. اما به لحاظ ارائه ابزارهای معاملاتی، معاملات فیوچرز، ارائه جفت ارزهای فارکسی و امکاناتی همچون ربات معاملاتی و اتصال مستقیم به تریدینگ ویو، بینگ ایکس وضعیت بهتری دارد. در نهایت این شما هستید که با توجه به نیازتان باید تشخیص دهید که برای معاملات شما در بازار ارزهای دیجیتال، صرافی بینگ ایکس بهتر است یا مکسی؟ شما حتی میتوانید در هر دوی این صرافیها، حساب کاربری ایجاد و از هر کدام برای نیازهای خاص خود استفاده نمایید. با این کار، اگر در آینده، یکی از صرافیها اقدام به تغییر قوانین و سیاستهایش کرد، شما میتوانید بدون هیچگونه نگرانی به سراغ صرافی دیگر بروید.

👈 ثبت نام در صرافی Bingx 👈 ثبت نام در صرافی MEXC

آنچه خـواهید خـواند:

آخریـن بررسی شده‌های بازار سرمایه